Krzysztof Kołodziejczyk, Łódź
Różne. Bywają entuzjastyczne, ale też agresywne i niesprawiedliwe. Pracujemy nad tym, aby opinie te były zarówno prawdziwe, jak i sprawiedliwe. Docenia się nasze kompetencje w sprawach polityki wschodniej i bezpieczeństwa energetycznego. Generalnie opinie te są coraz lepsze, ale wiele jeszcze przed nami. To my sami musimy się nawzajem szanować i starać się mówić jednym głosem.
2. Finlandia ma Nokię, Niemcy mają samochody, Francja ma wina – a my?
Piotr Pierwszy, Rzeszów
My mamy „Solidarność", energię i przedsiębiorczość młodych oraz zdrową żywność.
3. Jakie jest pana największe osiągnięcie jako wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego?
Krzysztof Kołodziejczyk, Łódź
Poparcie PE dla pomarańczowej rewolucji na Ukrainie, w tym pionierska rezolucja na temat perspektyw członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Autorstwo pierwszego raportu Parlamentu Europejskiego na temat wspólnej polityki bezpieczeństwa energetycznego. Starania o równe traktowanie nowych członków Unii Europejskiej, w tym w kwestii funduszy europejskich oraz wsparcia dla polskiego przemysłu węglowego.
4. Jakie ma pan relacje z Tuskiem? Czy gra pan z nim czasem w nogę?
Zofia Sienkiewicz, Wesoła
Dobre. Popieram jego filozofię polityczną zawartą w gdańskiej maksymie: „Odważnie, ale z rozwagą". Piłkę nożną tylko oglądam, ale orliki to wielka sprawa.
5. Czy popiera pan politykę wschodnią prezydenta Lecha Kaczyńskiego?
Wojciech Czerniawski, Tuczno
Co do kierunków i intencji tak, co do wykonania – nie. Nie sposób prowadzić skutecznej polityki wschodniej, nie robiąc tego w ramach polityki europejskiej, z użyciem instrumentów wspólnej polityki zagranicznej UE.
6. Czy jako ekonomista uważa pan, że taki twór jak UE ma szansę przetrwania?
Krzysztof Wołyniec, Drohiczyn
Uważam, że Unia Europejska to wręcz jedyna droga krajów europejskich, w skali świata małych i średnich, do dobrobytu i sprostania wyzwaniom globalnej gospodarki. Z punktu widzenia Polski jednolity rynek europejski zwiększa wzrost gospodarczy. Należy go rozwijać i umacniać swobody gospodarcze wewnątrz Unii. Jednocześnie trzeba solidarnie występować wobec zewnętrznych partnerów gospodarczych, na przykład Rosji.
7. Którego szefa dyplomacji po 1989 r. ocenia pan najwyżej?
Emil Daniluk, Piszczac
Polska ma szczęście do dobrych ministrów spraw zagranicznych. Współpracowałem z wieloma. Szczególną rolę odegrał Krzysztof Skubiszewski, z którym budowałem zręby polskiej polityki europejskiej.
8. Czy możliwe jest wypracowanie wspólnej polityki zagranicznej dla tak złożonego organizm jak UE? I co winno być priorytetem owej polityki?
Krzysztof Wołyniec, Drohiczyn
Wypracowanie wspólnej polityki zagranicznej jest możliwe, ale dzieje się stopniowo. Z polskiego punktu widzenia najważniejsze są Partnerstwo Wschodnie oraz polityka w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego.
9. Czy jest pan za akcesją do UE Turcji, Ukrainy oraz Gruzji?
Wojciech Czerniawski, Tuczno
Jestem za dalszym rozszerzaniem UE, lecz kryterium akcesji powinny być wspólne polityczne, ekonomiczne i społeczne standardy oraz wartości cywilizacji europejskiej.
10. Czy jest szansa na zablokowanie budowy gazociągu północnego?
Wojciech Czerniawski, Tuczno
To trudne, ale nie niemożliwe. Jeśli, to na gruncie ekologicznego bezpieczeństwa Bałtyku oraz rachunku ekonomicznego.
11. Czy ma Pan przyjaciół wśród europosłów PiS albo SLD?
Wojciech Czerniawski, Tuczno
Kolegów tak. Termin „Przyjaciele" rezerwuję dla osób, z którymi łączy mnie szczególna bliskość osobista i ideowa.
12. Jaki pakiet socjalny mają europarlamentarzyści? Czy zmieniło się to w czasach kryzysu?
Bożena Radwańska, Rzeszów
Mają ubezpieczenie zdrowotne (dające zwrot wysokości 2/3 kosztów usług medycznych, a 1/3 płacą sami), opłacają również składkę ubezpieczeniową od wypadków i kradzieży, oraz ubezpieczenie emerytalne.
13. Jaki jest Pana stosunek wobec aborcji oraz związków homoseksualnych?
Wojciech Czerniawski, Tuczno
W sprawie aborcji jestem zwolennikiem aktualnej polskiej ustawy. W sprawie związków homoseksualnych jestem zwolennikiem tolerancji i uprawnień w kwestii praw cywilnych, lecz przeciwko nadawaniu im statusu małżeńskiego z uprawnieniami do adopcji dzieci.
14. Czy nie uważa Pan, że największa bolączką UE jest rozdęta biurokracja? Jeśli tak, to jakie ma pan pomysły na jej ograniczenie?
Wojciech Czerniawski, Tuczno
Największą bolączką Unii Europejskiej jest deficyt wymiaru obywatelskiego, a nie biurokracja. Biurokracja unijna jest, w porównaniu z biurokracjami państw członkowskich, stosunkowo mała i sprawna. Odpowiedzią na jej niedostatki jest zwiększenie demokratycznej kontroli nad nią, w tym ze strony Parlamentu Europejskiego.
15. Jak ocenia Pan pracę ministra Sikorskiego?
Emil Daniluk, Piszczac
Oceniam wysoko Jego politykę, zwłaszcza takie inicjatywy jak Partnerstwo Wschodnie.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.