Analiza przygotowana przez The Economist Intelligence Unit Jeszcze w połowie 2007 r. przewidywano, że wykorzystując państwowe fundusze majątkowe (sovereign wealth fund, SWF), rządy państw z innych regionów przejmą wielkie udziały w zachodnich spółkach, co nie zawsze było możliwe do zaakceptowania. Potem fundusze te ratowały zachodnie banki, gdy niewielu inwestorów miało dość odwagi, aby się na to zdecydować. Później jednak przeszły do defensywy. Co się stało z SWF?
Po części jest to skutkiem olbrzymich strat poniesionych przez wiele funduszy SWF. Podejrzewa się jednak również, że te fundusze są już nieco passé. Panuje przekonanie, że ich znaczenie wyolbrzymiano w takiej samej mierze, w jakiej przesadnie ukazywano zalety wykupu lewarowanego (przejęcia akcji albo udziałów z wykorzystaniem dźwigni w postaci kredytu) albo bankowości prowadzonej w systemie „udzielasz i uciekasz", w którym emituje się papiery wartościowe pod kredyty, które dopiero zostaną spłacone.
Więcej możesz przeczytać w 24/2010 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.