Pływająca torpeda
Ma 183 m długości i 24 m szerokości, a na radarach będzie widoczny jako rybacki kuter. Amerykanie zwodowali właśnie USS Zumwalt, najnowocześniejszy, najbardziej zaawansowany technologicznie okręt wojenny na świecie. Został wyposażony w systemy wykrywania łodzi podwodnych, pokonywania stref min morskich i niszczenia przybrzeżnych struktur obronnych za pomocą nisko latających rakiet, a dzięki specjalnemu kształtowi kadłuba jest on nie widoczny dla radarów. Okręt jest w pełni skomputeryzowany, a kapitan dzięki specjalnemu systemowi będzie mógł kontrolować statek z dowolnego miejsca na pokładzie. Okręt kosztował prawie 7 mld dolarów.
Jak Google złamało system
Google, budując aplikację Street View, przypadkiem stworzył program mogący złamać kody CAPTCHA, służące do blokowania stron przed internetowymi robotami. Google potrzebował programu, który z tabliczek umieszczonych na fasadach domów odczytywałby ich numery i nazwy ulic. Problem nie był prosty, bo numery te są w różnych rozmiarach i czcionkach w dodatku zapisywane są w ruchu i różnych warunkach atmosferycznych. Stworzono więc algorytm, który – jak chwaliła się sama firma – w 90 proc. trafnie odczytywał domowe tabliczki. Okazało się jednak, że program łamie też zabezpieczenia literowe CAPTCHA. To są te litery i cyfry o dziwnych kształtach, które uniemożliwiają robotom zakładanie np. fikcyjnych kont i rozsyłania spamu. Algorytm Google jak się okazuje w 99 proc. przypadków łamie te zabezpieczenia.
liczba
Amerykański think tank Pew Research Center zapytał Amerykanów, jak będzie wyglądał świat technologii w 2064 r. Oto co powiedzieli:
81% z nich zgadza się z twierdzeniem, że w przyszłości pacjent potrzebujący przeszczepu będzie miał do dyspozycji organ dopasowany specjalnie dla niego w laboratorium.
51% zgodziło się, że komputery do tego czasu prześcigną człowieka na polu kultury i sztuki.
39% zgadza się z twierdzeniem, że w przyszłości możliwe będzie teleportowanie obiektów z jednego miejsca na drugie.
19% uważa, że ludzie będą potrafili kontrolować pogodę.
Tajemniczy smartfon Amazona, który powraca w przeciekach prasowych co kilkanaście miesięcy, jednak istnieje. Dziennikarze portalu BGR opublikowali zdjęcia aparatu. „Wall Street Journal” z kolei napisał, że jego premiera ma się odbyć w czerwcu. Według gazety wyposażono je w trójwymiarowy interfejs, który nie wymaga użycia okularów. Amazon chce używać efektów 3D bardzo często - trójwymiarowy ma więc być ekran blokady telefonu, tapety oraz mapy. Amazon w ten sposób wchodzi na kolejne pole rynkowe zagarnięte przez Samsunga i Apple. Parę tygodni temu firma pokazała Fire TV, czyli przystawkę do telewizora umożliwiającą korzystanie z serwisów strumieniujących multimedia takich jak Netflix czy Hulu Plus.
Gdzie najbezpieczniej postawić elektrownię atomową? Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology twierdzą, że na oceanie. Zaprojektowali oni reaktor, który podobnie jak platforma wiertnicza mógłby unosić się na morzu, kilka mil od brzegu. Koncept ten jak twierdzą projektanci pozwoli budować reaktory odporne na trzęsienia ziemi, tsunami i zalania. Na otwartym morzu fale tsunami są znacznie mniejsze, wywyższają się dopiero docierając do brzegu. Co ważne elektrownia miałaby zapewniony wydajny system chłodzenia.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.