trzy szybkie
Polska wśród 20 najbogatszych państw świata do 2022 r. To jest nasz cel, a zarówno nasze, jak i międzynarodowe obliczenia wskazują, że jest to cel jak najbardziej realny - poinformowało w zeszłym tygodniu Ministerstwo Finansów. O tym, czy Polska ma rzeczywiście szansę dołączyć do finansowej elity i jak to wyróżnienie przełoży się na życie zwykłych obywateli rozmawiamy z dr. Andrzejem Sadowskim, wiceprezydentem Centrum im. Adama Smitha.
Ministerstwo Finansów przedstawia realną prognozę czy to czysty populizm?
O tym, że Polska może być w najbogatszej dwudziestce wiadomo już od dawna. Jednak przy obecnym blokowaniu przedsiębiorczości przez rząd i polityków to ciągle daleka przyszłość. Polski przedsiębiorca półtora miesiąca w roku ślęczy nad niepotrzebnymi dokumentami, marnując swój czas. Z dobrobytu dzisiaj mogą się cieszyć głównie ci polscy przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się założyć swój interes w Wielkiej Brytanii – kraju z pierwszej dziesiątki najbogatszych. Oni na pewno tracą mniej nerwów i mają mniej siwych włosów na głowie.
Jeżeli spojrzymy na ranking Międzynarodowego Funduszu Walutowego z 2012 r., żeby wejść do ścisłej dwudziestki najzamożniejszych państw, musielibyśmy prześcignąć Norwegię, Szwecję i bogatą Szwajcarię.
Kiedyś mogliśmy prześcignąć nawet Niemcy, które po wojnie były bardzo zniszczone. Tam stworzono dobrobyt na wolnorynkowym planie Adenauera. Rząd nie wściubiał nosa w interesy przedsiębiorców, nie zmieniał prawa, nie dodawał kolejnych przepisów. To samo pokazała Irlandia, która praktycznie w dwa pokolenia dorównała swojemu historycznemu wrogowi -Wielkiej Brytanii. My też tak możemy.
Jak udało się im to osiągnąć?
Irlandia przez długie lata była biednym krajem. Do czasu, kiedy na początku lat 80. tamtejszy rząd postanowił zmienić prawo dla przedsiębiorców. Obniżono podatki i przyjęto fundamentalne przepisy, gwarantujące tym, którzy rozpoczynali działalność, że przez najbliższe 25 lat krajowe prawo się nie pogorszy. Dla nas takie zapewnienia dla przedsiębiorców to nadal science- -fiction. –sk
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.