W środku karnawału, 4 lutego o godz. 19, w hotelu Eden Roc nad brzegiem oceanu rozpocznie się bal, który ma już niemal półwieczną tradycję. 45. Międzynarodowy Bal Polski w Miami na Florydzie zainauguruje tradycyjny polonez w wykonaniu członków zarządu Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej (AIPC) oraz specjalnych gości. Impreza ma umożliwić bliższe poznanie i pogłębienie więzi kulturalnych Polski z innymi krajami, dlatego gośćmi poprzednich edycji byli m.in. książę David Bagrationi z Gruzji czy sułtan Muedzul Lail Tan Kiram z Filipin. Wielokrotnie uczestnikami balu byli ambasador Polski w USA Ryszard Schnepf wraz z małżonką oraz Lech Wałęsa. W tym roku na balu pojawi się senator Anna Maria Anders oraz nowy ambasador Polski Piotr Wilczek. Cały dochód ze sprzedaży biletów wesprze całoroczne działania instytutu i promocję polskiej kultury w USA.
Spełnione marzenie
Co roku bal jest poświęcony konkretnej tematyce, tym razem przypomni osiągnięcia polskich konstruktorów, architektów i inżynierów. Już zaproszenie przesłane przez Blankę Rosenstiel, założycielkę AIPC, do kilku tysięcy osób szczegółowo opowiada o osiągnięciach wybitnych Polaków. – Marzyło mi się rozsławienie Polski wśród innych narodów oraz poprawienie jej wizerunku w USA – mówi „Wprost” Blanka Rosenstiel. – Gdy moja mama przyjechała do mnie do Stanów w latach 70., spytała mnie, co robię dla Polski. To zainspirowało mnie do stworzenia instytutu, narodziła się również tradycja bali. Nie wiem, co bym innego miała robić w życiu niż zajmować się promocją Polski – opowiada Blanka Rosenstiel. Międzynarodowy Bal Polonijny w Miami jest głównym, ale jednym z wielu wydarzeń AIPC, które ma promować polską kulturę w USA oraz podtrzymywać współpracę między Polonią a amerykańskimi władzami. Instytut został ufundowany w 1972 r. przez lady Blankę Rosenstiel, która jest honorowym konsulem polskim na Florydzie. Blanka Rosenstiel urodziła się w Warszawie, po drugiej wojnie światowej studiowała w Brukseli, do USA przeniosła się w 1956 r. W 1967 r. wyszła za mąż za Lewisa S. Rosenstiela, prezesa przedsiębiorstwa Schenley Industries, znanego z działalności filantropijnej (zmarł w 1976 r.). Blanka Rosenstiel mieszka obecnie w rezydencji w Palm Beach na Florydzie, a w miesiącach letnich na farmie Blandemar w Charlottesville w Wirginii. – Wiele osób pyta mnie, dlaczego to amerykański instytut, a nie polski. Zawsze im odpowiadam, że moim celem jest propagowanie polskiej kultury wśród Amerykanów. Polacy, mam nadzieję, swoją znają – tłumaczyła Rosenstiel w wywiadzie dla „Nowego Dziennika”, który uhonorował ją medalem za zasługi na rzecz kultury polskiej. – Pani Blanka od wielu lat wspomaga finansowo polskie instytucje w USA, zwłaszcza naukowe, związane z promocją polskiej kultury. Funduje stypendia i wspiera dotacjami instytuty badawcze – opowiada Ryszard Schnepf. Dodaje, że jest to osoba wysokiej kultury, prawdziwy mecenas, zawsze gotowa dzielić się tym, co posiada i otaczać opieką ludzi w potrzebie. – Z panią Blanką spędziłem kilka godzin i chłonąłem z zaciekawieniem jej historie. Było ich tyle, tak barwne i interesujące, że umówiliśmy się na kolejną kilkugodzinną rozmowę – mówi Michał Lisiecki, właściciel „Wprost”. – Swoim życiorysem pani Blanka mogłaby obdzielić kilka osób i biografie tych ludzi nadal byłyby niezwykłe. Jest osobą o najszerszym kręgu kontaktów, jaką kiedykolwiek poznałem w swojej 25-letniej karierze zawodowej. Robi niesamowite rzeczy dla Polski. Wymagają nie tylko docenienia przez polskie władze, ale i opowiedzenia na nowo. Tego między innymi dotyczyło nasze spotkanie – dodaje wydawca.
Nie tylko kultura
Podczas balu przyznawane są prestiżowe nagrody. Jedną z nich jest Złoty Medal Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej, którego laureatami zostali m.in. Lech Wałęsa, laureat Nagrody Nobla z medycyny doktor Andrew Schally, pisarz James Michener, senator Barbara Mikulski, dziennikarz David Ensor oraz historyk prof. Norman Davies. Wręczana była też specjalna nagroda Lecha Wałęsy, Media Award. Jednym z laureatów został David Ensor, wieloletni korespondent stacji telewizyjnych ABC i CNN, a obecnie dyrektor „Głosu Ameryki”. W poprzednich latach nadawano również nagrodę polskiego ambasadora w USA Amicus Poloniae, której laureatami były osoby zasłużone dla promocji Polski w Stanach, tworzenia kultury lub osiągnięć naukowych i gospodarczych. Wśród wyróżnionych jest burmistrz Miami. – Bal jest bardzo ekskluzywną imprezą, w której uczestnictwo wymaga stosownych opłat, a więc tym samym gromadzi ona przede wszystkim ludzi sukcesu. Wydarzenie ma charakter kulturalny, a jednocześnie integracyjny – komentuje Ryszard Schnepf. – Jest świetną okazją do dyskusji i wymiany pomysłów oraz poglądów, sprzyja wzajemnemu poznawaniu się. Zawsze jechałem tam z ogromnym entuzjazmem, ponieważ wiedziałem, że spotkam osoby ważne dla życia polonijnego – mówi były ambasador. Od dwóch lat nowością są spotkania młodych Polaków z organizacji Pangea, która przy okazji balu organizuje swoje warsztaty i panele dyskusyjne. Ryszard Schnepf dodaje, że wydarzenie w Miami nie jest jedynym ważnym polonijnym balem. Prestiżem cieszy się bal lekarzy w Chicago, na który zapraszani są polscy medycy i wybitni naukowcy. – Jest wysoko ceniony przez władze amerykańskie. Pojawia się tam burmistrz Chicago, a czasem również gubernator – dodaje były ambasador. – Amerykanom należy zrobić pranie mózgu w związku ze sprawą polską i nauczyć ich, jakim jesteśmy narodem. Moim zdaniem Polacy są najpiękniejszym i najmądrzejszym narodem. Mamy wielu wybitnych ludzi, tylko może jesteśmy zbyt skromni. Trzeba się chwalić polską ponad 1000-letnią historią oraz naszymi osiągnięciami, jest o co walczyć – przekonuje z zapałem Blanka Rosenstiel.
Wiele inicjatyw
Z inicjatywy Blanki Rosenstiel zorganizowano wystawę „Perspektywa Polska” poświęconą historii Polski, która przez 25 lat była pokazywana w USA na blisko 100 uniwersytetach. W 1977 r. zainicjowała ona również założenie Fundacji Chopinowskiej. W 1998 r. Blanka Rosenstiel przyczyniła się do utworzenia Katedry Studiów Polskich im. Kościuszki na Uniwersytecie w Wirginii. W tym samym roku została pierwszym polskim konsulem na Florydzie. AIPC roztacza mecenat nad polskimi i polsko-amerykańskimi artystami. Zajmuje się również tłumaczeniem i wydawaniem polskich książek w USA. Wydaje również magazyn „Good News”.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.