"Wieloryb, czyli przypadek obiektywny"
Czarne
U Agnieszki Taborskiej pojawiają się postaci: dobry salesman, święta, Nana, pani Lodzia, dentysta, magik, asystentka magika, wróżka, Loverraft, student, sąsiedzi, Sylwester, pastor, kelner, Pinokio, diabeł, przyjaciele, król Jordanii. A także miejsca: Targ Senora, Floryda, południe, bezpieczne miejsce, ulica Daguerre’a, Drohobycz. Zwierzęta, a jakże: kruki, wieloryb, wąż, kot, pies i szpak, dwa koty, karaluchy, papugi. A zjawiska? Występują, dlaczego by nie: sen, młodość, starość, rozstania, uzależnienie, precedens, myślenie magiczne, zaćmienie, optymizm. Oprócz tego…, a zresztą, to się robi surrealistyczne. Przeczytajcie sami, to będziecie wiedzieć, co i kto, i jak, i gdzie jeszcze.
Tomasz Stanko
"Desperado"
Wydawnictwo Literackie
Autobiografia mówiona Stanki, jednego z najciekawszych polskich muzyków, czyta się dobrze i szybko. Jest i historia, i granie, i branie, i kochanie, jest i spokój, i szaleństwo. W tej opowieści snutej z pomocą Rafała Księżyka życie trębacza rozbrzmiewa z rozpoznawalna nuta. Jak jego trąbka. Dobrze się słucha tej książki, kiedy się ją czyta.
Rudyard Kipling
"Księga dżungli"
Media Rodzina
„Księga dżungli" została, w co trudno uwierzyć, opowiedziana na nowo. Dzięki nowemu przekładowi Andrzeja Polkowskiego i niebywałej piękności ilustracjom Józefa Wilkonia, który wypełnił nasze dawne, dzieciece wyobrażenia własną dojrzałą wizją. I pantera Bagra, i niedzwiedź Balu, i Wilczyca matka, i sam Maugli są jak z gęstego, parnego, dżunglowego snu. Kiedy wróciłem do opisu walk z kobrami małego, niezłomnego ichneumona Riki Tiki Tawiego, moje piąstki sciskały się do białosci... Ale znowu je pokonał!
Dorota Sumińska
"Zwierz w łóżku"
Wydawnictwo Literackie
Na co podrywa altannik? Co to jest dobry dotyk likaonów? Nieustające zaloty starych monogamicznych papug? Ile tatusiów może przygruchać pani gruchaczowa? Dlaczego bawołami afrykańskimi rządzą bawolie afrykańskie? O czym myśli głodna ośmiornica? I tak można by jeszcze długo, ale lepiej sięgnąć po niezwykłe opowieści Doroty Sumińskiej o obyczajach wokół miłosnych zwierząt wszelakich. I ludzi, którzy potrafią naśladować w miłości, zdradzie, dziwactwie każdą żywą istotę. A wiecie, ze delfiny uprawiają seks dla samej przyjemności, a nie wyłącznie dla prokreacji?
Ewa Solarz, Aleksandra i Daniel Mizielinscy
"Design"
Dwie Siostry
Po rewelacyjnej książce „D.O.M.E.K." dostajemy kolejną zachwycającą porcje estetycznej edukacji dla najmłodszych od lat 3. Ta krótka historia projektowania przedmiotów, mebli, lamp, czyli wzornictwa użytkowego ostatnich 150 lat, jest lekcja poszerzania i wyprawę w nieznane. Gdyby polskie dzieci miały takie podręczniki w szkołach, to nasz świat miałby okazje wyglądać inaczej. Czyli może wyglądać lepiej.
Krzysztof Juszczak
"Półzdarzenie"
Czuły Barbarzynca
Miniopowiastki Juszczaka (autora świetnego autobiograficznego „Koguciego kamienia") wciągają jak jezioro jednego z bohaterów: szkutnika, żeglarza, pływaka. Czyli z zaskoczenia, z humorem i bez zbędnego obciążenia. Proza Juszczaka jest – żeby trzymać się wodnej linii metaforycznej – wartka i opływowa, szemrząca i pluskająca. Może przypomina nam trochę Ote Pavla? Może Hrabala? Z tych półzdarzeń uzbierała się całkiem całkowita książeczka. Można czytać i na lądzie, i na wodzie, i w powietrzu. No, może w powietrzu nie.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.