Stres to jeden z największych wrogów współczesnego człowieka. Reakcją na niego często bywają choroby psychosomatyczne, czyli takie, w których genezie oraz przebiegu dużą rolę odgrywają czynniki psychiczne. To między innymi zaburzenia hormonalne, wypalenie nadnerczy czy choroby immunologiczne z autoagresji.
Psychika i ciało
Na powstawanie chorób psychosomatycznych ani na ich przebieg nie mamy żadnego wpływu. Nasze ciało jak gdyby wymyka się spod kontroli umysłu. Dolegliwości psychosomatyczne najczęściej dotykają tych organów naszego ciała, które zostały kiedyś osłabione chorobami albo których wrażliwość na schorzenia jest uwarunkowana genetycznie. Do najczęstszych objawów psychosomatycznych należą: bóle napięciowe głowy, szumy uszne, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, napadowe przyspieszone bicie serca, a także napadowy wzrost ciśnienia krwi. To także zaburzenia w oddychaniu mające charakter hiperwentylacji. Niektórzy ludzie skarżą się również na bóle żołądka i dwunastnicy, zaparcia lub biegunki, częste oddawanie moczu lub bóle stawów i mięśni przykręgosłupowych – w części szyjnej kręgosłupa, piersiowej oraz krzyżowo-lędźwiowej. Objawem psychosomatycznym bywa nawet świąd skóry. Zaburzenia hormonalne także są najczęściej związane ze stresem. U mężczyzn to spadek poziomu testosteronu powodujący rozdrażnienie, przewlekłe zmęczenie i nagromadzenie tkanki tłuszczowej na brzuchu, piersiach i twarzy. Spadek stężenia estrogenów u kobiet wywołuje zespół napięcia przedmiesiączkowego z rozdrażnieniem, bólami głowy, na co reakcją jest
Leczenie a płeć
W Klinice Medycyny Wellness Szpitala Medicover w Warszawie już od paru lat lekarze zajmują się leczeniem dolegliwości psychosomatycznych. To pierwsza w Polsce klinika zajmująca się kompleksową diagnostyką pacjenta zarówno pod kątem chorób organicznych, jak i psychosomatycznych. Każdy pacjent w ciągu siedmiu godzin przechodzi wszystkie badania, począwszy od rutynowych, skończywszy na specjalistycznych. To m.in. badania krwi obejmujące hormony oraz związki będące czynnikami ryzyka chorób układu krążenia, USG jamy brzusznej i układu rozrodczego, inne badania obrazowe, jak tomografia komputerowa serca i rezonans magnetyczny całego ciała. Pacjent jest też poddawany testom na obecność wirusów oraz badaniom genetycznym. Podczas diagnostyki i terapii lekarze kliniki kładą nacisk na indywidualne podejście do pacjenta oraz zwracają uwagę na specyfikę płci. Inaczej są leczeni mężczyźni, a inaczej kobiety, gdyż wiele leków lepiej pasuje do konkretnej płci. W Klinice Medycyny Wellness oprócz leczenia farmakologicznego lekarze zalecają pacjentom zmianę stylu życia. Pomocą służą eksperci: trenerzy i instruktorzy, którzy udzielają rad dotyczących aktywności fizycznej, dietetycy oraz psycholodzy, którzy uczą umiejętności radzenia sobie ze stresem. Są też eksperci z dziedziny zaburzeń seksualnych. Klinika Medycyny Wellness jest jedyną kliniką w Polsce, która zajmuje się pacjentem holistycznie, czyli całościowo. Dużym zainteresowaniem pacjentów cieszą się terapie chorób psychosomatycznych i zaburzeń hormonalnych wywołanych stresem, takich jak podwyższony poziom kortyzolu oraz obniżony poziom testosteronu i estrogenów. Rozpoznanie i leczenie chorób psychosomatycznych poprawia samopoczucie i jakość naszego życia.
Klinika Medycyny Wellness Szpital Medicover
al. Rzeczypospolitej 5
02-972 Warszawa
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.