Robert Biedroń – biografia
Urodził się w 1976 roku w Rymanowie. Ma dwóch młodszych braci i młodszą siostrę. Ukończył studia magisterskie na wydziale politologii i nauk społecznych na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie oraz Szkołę Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkołę Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Robert Biedroń – działalność społeczna
W czasie studiów był działaczem Stowarzyszenia Lambda. Po ukończeniu studiów wyjechał na rok do Londynu, gdzie działał w organizacji OutRage!, zajmującej się prawami osób LGBT. W 2001 roku wraz z pisarzem Bartoszem Żurawieckim założył ogólnopolską organizację pozarządową - Kampanię Przeciw Homofobii. Przez osiem lat pełnił funkcję jej prezesa. W 2007 roku wydał książkę popularnonaukową Tęczowy elementarz, poruszającą kwestie związane z LGBT. Od 2009 roku był prezesem Instytutu Podkarpackiego, zrzeszenia powołanego dla rozwoju lokalnych organizacji pozarządowych. Działał również w fundacji Trans-Fuzja, Replika i Równość.
Robert Biedroń – kariera polityczna
W 1998 roku zapisał się do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Po przekształceniach partyjnych został działaczem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2005 roku bez powodzenia startował do Sejmu, w tym samym roku wystąpił z SLD. Sześć lat później został wybrany na posła ziemi gdyńsko - słupskiej z listy Ruchu Palikota otrzymując prawie 17 tys. głosów. Był wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, jak też dwóch parlamentarnych zespołów, a także członkiem Komisji Spraw Zagranicznych. Reprezentował Sejm w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Od 2015 jest członkiem Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Od 2016 roku jest również członkiem grupy doradczej dotyczącej równouprawnienia płci, przymusowych wysiedleń i ochrony powołanej przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców.
Robert Biedroń - prezydent Słupska
W 2014 roku wystartował jako kandydat niezależny na prezydenta Słupska i wygrał w II turze pokonując kandydata PO. Jako prezydent Słupska zapowiedział politykę oszczędzania, ponieważ miasto było zadłużone na ponad 300 mln złotych. Biedroń m.in. zrezygnował z samochodu służbowego na rzecz roweru, obniżył swoją pensję i odebrał urzędnikom miejskim dodatki na benzynę, a także zlikwidował kilka spółek komunalnych. Zainicjował również program inwentaryzacji lokali w ramach polityki mieszkaniowej. W 2016 roku dochody miasta przekroczyły jego wydatki.
W wyborach samorządowych w 2018 nie ubiegał się o reelekcję, udzielając poparcia swojej dotychczasowej zastępczyni Krystynie Danileckiej-Wojewódzkiej.
Wiosna Roberta Biedronia
W czerwcu 2018 została zarejestrowana współpracująca z nim partia Kocham Polskę. Oficjalna prezentacja partii o nazwie Wiosna nastąpiła 3 lutego 2019 r. W styczniu 2019 Biedroń zapowiedział, że zamierza kandydować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale jeśli wygra, nie przyjmie mandatu bądź się go zrzeknie, żeby startować w wyborach parlamentarnych. Biedroń dostał się do europarlamentu i nie zrezygnował ze zdobytego mandatu.
Przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku Wiosna zawarła porozumienie z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i Lewicą Razem, tworząc koalicję Lewica, która wystartowała w wyborach pod szyldem SLD. Z list SLD Wiosna wprowadziła do Sejmu 19 posłów i jedną senator, współtworząc Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy.
W styczniu 2020 uzyskał poparcie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Lewicy Razem i Wiosny, które wspólnie wystawiły go w wyborach prezydenckich w tym samym roku.
Robert Biedroń – życie prywatne
Kilkanaście lat temu Biedroń oficjalnie przyznał, że jest homoseksualistą. Od 2002 roku jest związany z Krzysztofem Śmiszkiem, doktorem nauk prawnych, prezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Deklaruje się jako ateista