Z roku na rok mocy będzie brakować, bo bloki w niektórych elektrowniach nie nadają się już nawet do modernizacji, tylko do wygaszania. Równocześnie Polska podejmuje trudną grę energetyczną na kilku frontach, zapowiadając ograniczenie importu rosyjskiego gazu, dywersyfikację źródeł energetycznych i poszukiwania nowych rozwiązań dla węgla. O wyzwaniach rozmawiamy z byłym premierem Jerzym Buzkiem, od lat zajmującym się problemami unijnej energetyki, i z praktykiem Agnieszką Wasilewską-Semail, prezesem spółki Rafako, budującej w Polsce nowe bloki energetyczne.
W zeszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda razem z sekretarzem stanu Piotrem Naimskim wybrali się do Danii, żeby rozmawiać o polskim bezpieczeństwie energetycznym. Temat nr 1: Baltic Pipe – planowany rurociąg łączący oba kraje, którym do Polski miałby trafiać duński i norweski gaz. Ma być zbudowany na przekór Rosjanom. Polsko-duńska rura krzyżowałaby się pod wodą z dwiema nitkami Nord Streamu. Gdyby inwestycja z Duńczykami wypaliła, do kraju można by pompować rocznie 6 mld m sześc. gazu. Jeśli dodamy do tego nasze krajowe wydobycie (4,7 mld m sześc.) i zdolności gazoportu w Świnoujściu (5 mld m sześc.), oznaczałoby to, że za kilka lat będziemy mogli uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji. Według Jerzego Buzka ta wielka gazowa gra będzie też testem dla Brukseli na europejską solidarność. Bo, jak tłumaczy, Nord Stream 2 jest zaprzeczeniem idei solidarności i zagrożeniem dla wspólnoty energetycznej. Jednocześnie, według byłego premiera, powinniśmy też chronić inwestycje oparte na węglu. Postanowiliśmy sprawdzić, jak dzisiaj wygląda sytuacja w krajowej energetyce. Czy w te wakacje grozi nam powtórka z zeszłego roku, kiedy krajowe elektrownie dostały zadyszki? Czy paliwem przyszłości dla Polski powinien być węgiel? A może bardziej opłaca się inwestować najwięcej w odnawialne źródła energii? Co z budową polskiej elektrowni jądrowej, która miała rozwiązać nasze problemy z mocą?
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.