Pierożki i pierogi różnią się nadzieniem, grubością ciasta, są przygotowywane z różnych rodzajów mąki. Te najpopularniejsze pochodzą z Chin.
Jiaozi, baozi, wonton, dim sum... Chińczycy najczęściej przyrządzają je na parze. Dzięki temu mają niepowtarzalną konsystencję i smak. Ta metoda przygotowywania potraw jest polecana zwłaszcza osobom, które są na diecie i dbają o zdrowie, bo do gotowania na parze nie używa się tłuszczu. Aby pierożki wyszły smaczne, należy odpowiednio przygotować farsz. Nie może być suchy i mdły. Nie bójmy się dodać papryczki chilli, imbiru i czosnku. Głównym składnikiem farszu może być szpinak, mięso wieprzowe lub wołowe, krewetki. Do smaku można dodać też suszone pomidory, pokrojone w paski warzywa lub zioła. Chociaż często składniki chińskich pierożków są podobne lub wręcz takie same jak polskich pierogów, inny smak nadaje im gotowanie na parze, grubość ciasta i doprawienie farszu. W Polsce często na chińskie pierożki mówi się dim sum, jednak w Chinach, zwłaszcza w Hongkongu, nazywa się tak wszelkie małe przekąski, głównie z ciasta. Najpopularniejsze rodzaje chińskich pierożków to jiaozi i baozi. Jiaozi czasem są gotowane w wodzie, czasem przyrządzane na parze, niekiedy smażone. Mają kształt zbliżony do naszych pierogów. Z kolei baozi to właściwie pierożki w kształcie okrągłych, zlepionych od góry pyz. Podawane są w dwóch wersjach: dużej i małej. Te duże to wersja śniadaniowa. Są sprzedawane wyłącznie na wynos i jada się je bez sosów. Te małe jada się w restauracjach – z sosem, który jest dowolną kombinacją sosu sojowego z winegretem i chilli. Inny rodzaj pierożków to wonton – kojarzone głównie z południowymi Chinami. Zawierają mniej farszu i dużo więcej cienkiego, wręcz przezroczystego ciasta. Są smażone w głębokim tłuszczu lub gotowane i podawane w rosole.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.