1. Zamek Czocha. Tajemnicze odkrycie
W ubiegłym tygodniu grupa eksploracyjna odkryła na zamku Czocha tajemne przejście. Dzięki temu odżyły spekulacje o ukrytych tu pod koniec II wojny światowej niezwykłych skarbach, które dotychczas nie zostały znalezione. Niemiecki właściciel mieszkał tu niemal do końca II wojny światowej, do dziś nie wiadomo, co się stało ze znaczną częścią jego legendarnego majątku. Są nawet poszlaki, że przechowywano tu insygnia koronacyjne rosyjskich carów z dynastii Romanowów. Jakie będą dalsze losy sensacyjnego odkrycia, nie wiadomo. Pewne jest natomiast, że położony w miejscowości Sucha zamek to najbardziej tajemniczy tego typu obiekt w Polsce. Podobno ma 40 tajnych przejść, z czego odkryto zaledwie kilka. Według legendy ciąży nad nim klątwa. Podobno trzy wieki temu właściciel Joachim von Nostitz przyłapał tu swą żonę Ulrikę na zdradzie, kazał więc ją utopić w istniejącej do dziś Studni niewiernych żon. Obecnie chroni jej solidna krata, bo niewykluczone, że ukryto w niej fragmenty cennego wyposażenia dawnej kaplicy. W czasie wojny hitlerowcy urządzili na zamku supertajną szkołę szyfrantów Abwehry. Za PRL władza ludowa szkoliła tu agentów wywiadu. Z tego powodu Czochę usunięto nawet na jakiś czas z oficjalnych map. Od końca lat 90. funkcjonuje tu prężny ośrodek hotelowo-konferencyjny organizujący m.in. turnieje rycerskie oraz nocne zwiedzanie obiektu z Białą Damą. Zabudowania zamku zostały wykorzystane m.in. przy kręceniu filmów: „Gdzie jest generał?”, „Wiedźmin” oraz serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”.
Sucha, 59-820 ul. Leśna, tel.+48 75 721 11 85 www.hotelewam.pl
2. Zamek Książ. rezydencja z podziemnym „miastem”
XIII-wieczny zamek Książ to największy – po Wawelu i Malborku – zamek na ziemiach polskich. Na początku XX w. Śląsk był ogromnie modny wśród niemieckiej arystokracji, w dobrym tonie było tu przyjeżdżać, a jeszcze w lepszym mieć w okolicy rezydencję. W Książu bawili się niemiecki cesarz Wilhelm II, rosyjski car Mikołaj oraz przyszły prezydent USA John Adams. Najbardziej prestiżowe bale urządzano w barokowej Sali Maksymiliana, która – dzięki zawieszonym nad kominkami lustrom – sprawia wrażenie niebotycznej. Kiedy w czasie II wojny światowej zamek przejęli naziści, zaczął się dramatyczny, choć fascynujący rozdział w jego historii. Pod gmachem wybudowano tunele, tak wielkie, że mieściły się w nich ciężarówki, a nawet ukryta stacja kolejowa i przeciwlotniczy schron. Podziemnego nazistowskiego „miasta” do dziś nie udało się w pełni odkryć i przebadać. Dwa lata temu wybuchł tu groźny pożar, obiekt musiano na jakiś czas zamknąć dla turystów, na szczęście udało się go wyremontować. Dziś zamek Książ udostępniony jest do zwiedzania, w kompleksie znajdują się także część gastronomiczna i hotel. W pomieszczeniach stajennych mieści się Stado Ogierów Książ.
Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich 1 tel. +48 74 66 43 850 www.ksiaz.walbrzych.pl
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.