Indie, Chiny, Meksyk, a także Francja, Hiszpania czy Rosja – to tylko niektóre kraje, w których działają maszyny, linie montażowe i zrobotyzowane stanowiska stworzone przez firmę elPLC. Od ponad dziesięciu lat rozwija ona działalność w obszarze mechatroniki, współpracując m.in. z branżą motoryzacyjną, AGD i elektrotechniczną. Jak podkreśla prezes spółki Robert Tomasiewicz, wiele elementów powstaje w niej od podstaw. Firma z Tarnowa znalazła się w gronie laureatów nagrody Orły „Wprost” przyznawanej za najlepsze wyniki finansowe, a także inne osiągnięcia. Zestawienie opracowane we współpracy z wywiadownią gospodarczą Bisnode ma charakter ogólnopolski, nagrody są wręczane podczas gal w regionach. W ostatnim tygodniu czerwca zwycięzcy zostali uhonorowani podczas spotkań w Krakowie (Małopolska i Podkarpacie) oraz Poznaniu (Wielkopolska i województwo lubuskie). elPLC osiągnęła najwyższy średni wzrost zysku netto w Małopolsce. Drugą konkursową kategorią jest najwyższy wynik netto, w obu przypadkach średnio za trzy lata. Oprócz tego laureaci muszą wykazać się odpowiednią rentownością i nie mogą być notowani na listach niesolidnych płatników.
Nie tylko biznes
W gronie Orłów są firmy mniej znane oraz często goszczące w mediach. Podczas gali w Krakowie nagrodzone zostały m.in. Maspex, lider czołowej w naszej części Europy grupy spożywczej (nagrodę odebrał Sławomir Rusinek, jeden z udziałowców), oraz Konspol, przetwórca drobiu z Nowego Sącza (reprezentowała go Magdalena Pazgan-Wacławek, przewodnicząca rady nadzorczej, córka twórcy firmy Kazimierza Pazgana). Właściciele obu firm znaleźli się na opublikowanej tydzień temu we „Wprost” Liście 100 najbogatszych Polaków. Orły to również nagrody specjalne. W kategorii Inwestor statuetkę otrzymała Teva, jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie, założona w 1901 r. Nagrodzona została za sprawą rozwoju fabryki w Krakowie, w ciągu ostatnich dwóch lat zainwestowała w nią 70 mln zł. 65 proc. produkcji trafia do takich krajów, jak Niemcy, Hiszpania czy Francja, oraz do Rosji, Brazylii, Chile i Hongkongu. Dla zobrazowania: fabryka w Krakowie wytwarza 4 mld tabletek i kapsułek rocznie. Teva przyczynia się do promocji polskich marek za granicą, czego przykładem jest sukces Vibovitu. W Polsce współpracuje z lokalnymi dostawcami, w tym z małymi i średnimi przedsiębiorstwami. W kategorii Osobowość statuetkę Orła „Wprost” odebrał Zygmunt Berdychowski. Założyciel Instytutu StudiówWschodnich jest pomysłodawcą Forum Ekonomicznego w Krynicy, spotkania, w którym rok w rok biorą udział tysiące uczestników – politycy najwyższego szczebla z kraju i zagranicy, ludzie biznesu, samorządowcy, naukowcy i dziennikarze. Zygmunt Berdychowski jest również organizatorem Festiwalu Biegowego w Krynicy (uprawia ten sport), a 4 lipca 2015 r. wspiął się na McKinley (obecnie Denali) na Alasce, zdobywając tym samym Koronę Ziemi – najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Na Mount Everest wszedł rok wcześniej. – Chciałbym teraz zdobyć K2, drugi szczyt na Ziemi – wyznał w wywiadzie podczas gali w Krakowie.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.