Część środowiska przeciwników palenia tytoniu z dużymi nadziejami powitała pojawienie się elektronicznego urządzenia dozującego nikotynę (ang. Electronic Nicotine Delivery System, e-papieros), zwanego popularnie papierosem elektronicznym, jako narzędzia, które może wspomóc proces rzucenia palenia i które zastępuje osobom uzależnionym od nikotyny wyroby tytoniowe. Przypisanie temu urządzeniu zwyczajowej nazwy „elektroniczny papieros” lub „e-papieros” stygmatyzuje ten wyrób w oczach opinii publicznej i instytucji zdrowia publicznego jako kolejny rodzaj papierosa czy też kolejny typ wyrobu tytoniowego. Ta nazwa niestety się przyjęła.
Bardziej inhalator niż papieros
Tymczasem e-papieros zbliżony jest do inhalatora nikotyny, a jedyne podobieństwo do papierosa konwencjonalnego polega na sposobie jego używania odtwarzającym nawyki nabyte podczas palenia (uzależnienie behawioralne). Podstawowa różnica pomiędzy papierosem tradycyjnym a e-papierosem, która ma ogromny wpływ na ocenę szkodliwości e-papierosów, to brak procesu spalania tytoniu. Spalanie tytoniu zachodzi w papierosach tradycyjnych i jest przyczyną pojawienia się w dymie tytoniowym prawie 6000 związków chemicznych, w tym wielu rakotwórczych substancji smolistych. Natomiast generowanie aerozolu w e-papierosie polega na odparowaniu w temperaturze około 200-250 st. Celsjusza roztworu glikolu propylenowego lub gliceryny, lub też mieszaniny tych cieczy zawierających nikotynę jakości identycznej ze stosowaną w wyrobach nikotynowej terapii zastępczej (NTR) oraz związki aromatyzujące. Brak procesu spalania powoduje, że ilość związków inhalowanych przez użytkownika e-papierosa jest znikoma w stosunku do tego, co inhaluje palacz tytoniu, i wynosi od kilku do kilkunastu, a zależy to głównie od dodatków smakowo-zapachowych. W 2012 r. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) opublikowała listę 93 związków (tzw. lista HPHCs) występujących w tytoniu i dymie tytoniowym uznanych za szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe dla palaczy. Z tej grupy jedynie pięć występuje w aerozolu generowanym z większości dostępnych komercyjnie płynów nikotynowych (zwanych potocznie e-liquidami), służących do napełniania e-papierosów. Należą do nich acetaldehyd, aceton, akroleina, formaldehyd i nikotyna.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.