Niemiecka telewizja zamierza udowodnić przed sądem, że polscy partyzanci podczas II wojny światowej pomagali Niemcom mordować Żydów. To próba napisania historii Holocaustu na nowo.
Zbigniew Radłowski z Krakowa, 92-letni żołnierz Armii Krajowej, oraz Światowy Związek Żołnierzy AK pozwali twórców i producentów niemieckiego serialu telewizyjnego „Nasze matki, nasi ojcowie”, do którego prawa zostały sprzedane do kilkudziesięciu krajów na całym świecie. Proces cywilny w tej sprawie ruszył 18 lipca w Krakowie. Na jednej z kolejnych rozpraw ma zeznawać profesor Julius H. Schoeps, który był jednym z pięciu konsultantów historycznych niemieckiej produkcji. O przesłuchanie go w charakterze świadka zawnioskowali sami pozwani. Schoeps jest dyrektorem Centrum Studiów Europejsko- -Żydowskich im. Mojżesza Mendelssohna na Uniwersytecie w Poczdamie i autorem „Nowego leksykonu judaistycznego”. Przed polskim sądem ma mówić o potencjalnym prawdopodobieństwie przedstawionych w serialu wydarzeń oraz „historycznej wiarygodności kreacji postaci fikcyjnych w kontekście braku rzekomego naruszenia dóbr osobistych przez pozwanych”. Już po niemieckiej premierze „Unsere Mütter, unsere Väter” prof. Schoeps przyznał w rozmowie z Deutsche Welle, że nie jest „ekspertem od spraw polskich”. Jednak jako konsultant historyczny serialu twierdził jednocześnie, że nie zawiera on tendencyjnych kłamstw historycznych. Mocniej głos niemieckiego historyka wybrzmiał podczas debaty po polskiej premierze „Unsere Mütter, unsere Väter” w czerwcu 2013 r. Wówczas Schoeps powiedział TVP, że „w Armii Krajowej były grupy antysemickie”. Przyznał, że serial nie jest dokumentem, lecz fabułą, oraz przywołał Jedwabne i Kielce jako przykłady polskiego antysemityzmu, dodając, że jest „Żydem i niemieckim obywatelem i prawdopodobnie przez to ma trochę inny punkt widzenia na wydarzenia sprzed lat niż ktoś, kto Żydem nie jest”. Czy prof. Schoeps powtórzy swoje tezy przed krakowskim sądem?
Więcej możesz przeczytać w 32/2016 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.