W połowie listopada pod Gryfinem, w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, wmurowano kamień węgielny pod budowę centrum logistycznego dla Zalando – jednego z największych sklepów odzieżowych w Europie. Gotowe centrum zajmie 13 ha powierzchni, a pracę w nim znajdzie około tysiąca osób. Jak zapowiada inwestor, pierwsze przesyłki opuszczą nową lokalizację już pod koniec lata 2017 r. Magazyny pod Gryfinem to piąte należące do Zalando centrum logistyczne – trzy znajdują się w Niemczech, jedno w północnych Włoszech. Na decyzję o lokalizacji centrum logistycznego w Polsce wpłynął sukces, który polska wersja platformy odniosła w ciągu zaledwie czterech lat od jej uruchomienia. – Konkurencyjność polskiego rynku e-commerce była kluczowa dla podjęcia decyzji o naszej inwestycji – mówił David Schröder, starszy wiceprezes ds. operacyjnych w Zalando. Zalando to kolejna firma, która dołączyła do długiej listy inwestorów działających w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wśród setki prowadzących tam działalność podmiotów są np.: ICT Poland Sp. z o.o., Barlinek Inwestycje SA czy Volkswagen Poznań SA. Takich stref jest w Polsce 14. Łącznie zainwestowano w nich już ponad 108 mld zł.
Ulgi podatkowe
Pierwsza polska specjalna strefa ekonomiczna powstała 20 lat temu. Stopniowo tworzono kolejne – odrębne pod względem administracyjnym okręgi, w których przedsiębiorcy mogli prowadzić działalność na preferencyjnych warunkach.
Zdaniem Joanny Choromańskiej, ekspertki JLL, firmy doradczej świadczącej usługi na rynku nieruchomości, podstawową korzyścią wynikającą z inwestowania w specjalnej strefie ekonomicznej jest możliwość skorzystania z ulgi podatkowej polegającej na zwolnieniu przedsiębiorcy z płacenia podatku dochodowego. Poziom tego zwolnienia jest uzależniony od lokalizacji inwestycji, wielkości przedsiębiorstwa oraz wysokości nakładów inwestycyjnych. Dla dużych przedsiębiorców jest to od 30 do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, dla średnich – od 40 do 60 proc. kosztów kwalifikowanych, a dla małych– od 50 do 70 proc. kosztów kwalifikowanych. Maksymalna kwota zwolnienia z podatku dochodowego to wynikowa wartości pomocy publicznej, która przysługuje danemu przedsiębiorcy w związku z realizowanym projektem inwestycyjnym. Zwolnienie dotyczy dochodów uzyskanych wyłącznie z działalności gospodarczej prowadzonej w SSE.
Teren pod biznes
Ale ulgi podatkowe to nie wszystko. Specjalne strefy ekonomiczne umożliwiają przedsiębiorcom dostęp do terenów uzbrojonych, praktycznie gotowych na inwestycję. Do tego z odpowiednią infrastrukturą. Wszystko po to, żeby SSE zwiększały dynamikę rozwoju gospodarczego Polski i jej regionów. Strefy mają też wspomóc rozwój i wykorzystywanie w praktyce nowych rozwiązań technicznych i technologicznych. Ale ich kluczową wartością jest tworzenie nowych miejsc pracy. Na przykład we wspomnianej Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zatrudnienie znalazło łącznie 31 tys. osób. Prowadzenie działalności w strefach jest możliwe tylko na podstawie otrzymanego zezwolenia. – Aby mieć możliwość otrzymania zezwolenia, należy przede wszystkim sprawdzić, czy planowana działalność kwalifikuje się do jego uzyskania – radzi Joanna Choromańska. Na obecność w takiej strefie nie mają szans firmy, których działalność wiąże się z wytwarzaniem materiałów wybuchowych, tytoniowych, alkoholowych, prowadzeniem ośrodków gier, usług instalowania, naprawy i remontu maszyn oraz urządzeń wykorzystywanych do prowadzenia działalności strefowej.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.