Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna stwarza niepowtarzalne warunki inwestorom chcącym otwierać swoje fabryki, jednostki outsourcingu procesów biznesowych (BPO) oraz jednostki nakierowane na badania i rozwój (R&D) w najbardziej atrakcyjnym inwestycyjne regionie Polski. Inwestowanie w KSSE umożliwia korzystanie z pomocy publicznej w formie ulg w podatku dochodowym CIT. Zwolnienie podatkowe może wynieść od 25 do 55 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych lub dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników. W październiku 2016 r. ponownie zostaliśmy uznani za najlepszą strefę w Europie w rankingu Global Free Zones of the Year 2016 FDI Business „Financial Times”.
Dodatkowo zostaliśmy w tym roku wyróżnieni także tytułem Wysoko Rekomendowana w kategorii najlepsza SSE dla małych i średnich przedsiębiorstw w Europie oraz za inicjatywy edukacyjne. „Financial Times” docenił wysiłki katowickiej strefy w budowaniu oferty dla małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią łącznie już blisko 40 proc. wszystkich podmiotów realizujących projekty inwestycyjne w KSSE. Uwagę zwracają szczególnie dwa projekty prowadzone obecnie w Częstochowie i Żorach. W Częstochowie, w obrębie terenu inwestycyjnego KSSE Skorki, Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie realizuje projekt budowy czteromodułowej hali magazynowo-produkcyjnej przeznaczonej przede wszystkim dla firm z sektora MŚP, które w swoim modelu biznesowym bardziej preferują wynajem niż zakup działki. Z kolei w Żorach, na terenie KSSE Osiny, powstanie Akcelerator Biznesowy KSSENON, który zakłada budowę kompleksu modularnych hal przemysłowych dla mikro i małych firm oraz start-upów wraz z komplementarną częścią o charakterze pozaprzemysłowym, dysponującą przestrzenią dla działalności okołobiznesowej (szkolenia, warsztaty techniczne). Taka koncepcja daje unikalną możliwość interakcji między nowo kształtującymi się firmami a kreatywnymi i aktywnymi ludźmi mogącymi stać się wartościowym nabytkiem dla firm akceleratora.
Jeśli chodzi o inicjatywy edukacyjne, katowicka strefa konsekwentnie realizuje działania nakierowane na lepsze dopasowanie kompetencji przyszłych pracowników do potrzeb i oczekiwań pracodawców. Dowodem na to jest prowadzony wspólnie ze śląskimi samorządami projekt „K2 – kariera i kompetencje”, którego główne założenie stanowi zwiększenie we współpracy z pracodawcami efektywności kształcenia zawodowego w 11 szkołach i jednostkach edukacyjnych w woj. śląskim. Mają temu służyć płatne staże i praktyki u pracodawców, certyfikowane kursy i szkolenia podnoszące kwalifikacje, wizyty studyjne, diagnozy predyspozycji zawodowych itp. Zapewnienie jak najlepszych zasobów ludzkich miało również na celu uruchomienie we współpracy z Politechniką Śląską oraz inwestorami strefowymi pierwszych w Polsce dualnych studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn tej gliwickiej uczelni. W 2016 r. do chwili obecnej do KSSE napłynęły już 23 nowe projekty inwestycyjne o łącznej wartości ponad 1,5 mld zł. Projekty te będą się wiązały z utworzeniem ponad 1200 nowych miejsc pracy. Największe tegoroczne inwestycje to projekt niemieckiego koncernu motoryzacyjnego IFA Powertrain – światowego lidera produkcji wałów napędowych i podzespołów do samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych, który ulokował swoją inwestycję na terenie Regionalnego Parku KSSE w Ujeździe. Z kolei Guardian, amerykański przedstawiciel branży wyrobów ze szkła, zainwestuje ponad 240 mln zł w swój częstochowski zakład wytwarzający m.in. szkło z przeznaczeniem na kolektory słoneczne. Włoski koncern motoryzacyjny Brembo rozbudowuje natomiast fabrykę zacisków i tarcz hamulcowych w Dąbrowie Górniczej.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.