Na jakie potrzeby odpowiada medycyna estetyczna?
Dr Andrzej Ignaciuk: Wbrew pozorom medycyna estetyczna to nie tylko zabiegi korekcyjne. To przede wszystkim profilaktyka i zapobieganie przedwczesnemu starzeniu i jego konsekwencjom, czyli nie tylko problemom natury estetycznej, ale i funkcjonalnej. Zabiegi medycyny estetycznej pomagają czuć się lepiej i lepiej funkcjonować. Dobry wygląd jest potwierdzeniem zdrowia i sprawnie działającego organizmu.
W jaki sposób powinien być przygotowany lekarz, by móc zagwarantować nam bezpieczny zabieg?
Lekarz praktykujący odpowiedzialną medycynę estetyczną powinien być do tego przygotowany w podobny, rzetelny sposób, jak do pracy w innych specjalnościach medycznych. Moim zdaniem odbycie kursu lub nawet kilku kursów jest niewystarczające do odpowiedzialnego wykonywania zawodu. Dobrym sposobem na takie przygotowanie jest kształcenie podyplomowe, najlepiej poprzez ukończenie szkoły medycyny estetycznej, gdzie lekarze nabywają kompetencje i wiedzę ściśle z zakresu tej dziedziny.
Czy istnieje w Polsce jakaś placówka, która zapewnia lekarzom przygotowanie do wykonywania zawodu lekarza medycyny estetycznej?
Taką rolę spełniają szkoły kształcące w systemie kilkuletnim, na przykład Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej, której jestem założycielem, od 15 lat funkcjonująca pod egidą Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (www.ptl.org.pl). Warto tutaj też zwrócić uwagę na edukacyjną rolę PTMEiAA (www.ptmeiaa.pl), która polega m.in. na regularnym organizowaniu kongresów, konferencji i szkoleń z zakresu medycyny estetycznej.
Czym wyróżnia się Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej?
PSME PTL nie tylko kształci lekarzy w trzyletnim cyklu, ale też dba o ich nieustającą dalszą edukację i podnoszenie kwalifikacji. Tegoroczną nowością jest roczny kurs Masters przeznaczony dla absolwentów szkoły. Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone są przez doświadczonych wykładowców z Polski i z zagranicy i – co ważne – opierają się na niezależnej wiedzy naukowej. PSME PTL to pierwsza, referencyjna dla innych, najstarsza i najbardziej znana tego typu placówka w Polsce, która jednocześnie prowadzi system certyfikacji lekarzy. Ukończyło ją pół tysiąca absolwentów.
Na co powinni uważać i czym się kierować pacjenci przy wyborze odpowiedniego lekarza czy gabinetu?
Natrętna reklama świadczonych przez placówkę usług i autoreklama oparta na sformułowaniach z przedrostkiem „naj...” powinna wzbudzić ostrożność. Wszechobecność medialna i mnóstwo tzw. lajków nie muszą być odzwierciedleniem przygotowania fachowego i tego, że ktoś jest rzeczywiście dobrym ekspertem w danej dziedzinie. Dużo zagrożeń wiąże się też z poszukiwaniem okazji. Zawsze musimy zastanowić się nad przyczyną niskiej ceny. Nie należy również spieszyć się z wyborem miejsca. Warto szczerze porozmawiać z lekarzem, zapytać o jego wykształcenie i doświadczenie z zakresu medycyny estetycznej – to nie jest specjalizacja! Dobrze także dowiedzieć się szczegółów na temat przebiegu terapii, alternatywy do niej, ewentualnych zagrożeń i zaleceń. Gdy coś nas nie przekonuje – lepiej zrezygnować. Tylko odpowiednio przygotowany lekarz z wieloletnim doświadczeniem w medycynie estetycznej może dać pacjentowi poczucie bezpieczeństwa.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.