Lato to czas relaksu i odskoczni od codziennej rutyny. Chcielibyśmy je spędzić, odpoczywając od problemów dnia codziennego i czerpiąc jak najwięcej z każdej chwili. Jednak niezależnie od formy i miejsca wakacyjnego odpoczynku warto mieć na uwadze, że będąc alergikiem, jest się narażonym na ekspozycję różnych alergenów…
Roztocze kurzu domowego
Nocujemy zwykle w pensjonatach, hotelach, na kwaterach prywatnych. Niektórzy w takich miejscach budzą się z katarem, spuchniętymi i swędzącymi oczami, zatkanym nosem. Nieustannie kichają. Winne mogą być roztocza znajdujące się w kurzu, których nie brakuje na wykładzinach, dywanach, zasłonach oraz miejscach o wilgotności powyżej 50 proc.
Pyłki
Piękna, słoneczna pogoda i możliwość przebywania na świeżym powietrzu w wymarzonym miejscu to chwile, na które czekamy cały rok. Niestety czasami niespodziewanie zaczyna mocno swędzieć nos, łzy same napływają do oczu, puchną powieki. To objawy alergii na pyłki traw i zbóż oraz ewentualnie chwastów i pleśni.
Pokrzywka
Różnice temperatur także mogą niekorzystnie wpływać na nasz organizm. Kiedy zanurzamy rozgrzane słońcem ciało w zimnej wodzie, na skórze mogą się pojawić bąble pokrzywkowe. Pokrzywka to wysypka w postaci swędzących bąbli, przypominających oparzenie pokrzywą. Zdarza się, że również zbyt długa ekspozycja na słońce (bez stopniowego przyzwyczajenia skóry) czy też nadmierne pocenie się także mogą wywołać pokrzywkę.
Zapobieganie
Osoby uczulone na kurz powinny zwracać uwagę na wyposażenie wynajmowanych pokoi, w tym na stan łóżka i pościeli – chodzi o to, aby były w miarę nowe. Najlepiej zabrać ze sobą własną poduszkę, świeżo wypraną i pozbawioną roztoczy kurzu domowego. Mamy wtedy większą szansę, że noc i poranek będą spokojne – bez kataru i kichania. Urlop warto zaplanować w miejscach, gdzie ekspozycja na pyłki jest najmniejsza, czyli w górach lub nad morzem. W wyższych partiach gór powyżej 1000 m n.p.m. rośnie stosunkowo mało traw, które pylą w czasie wakacji. Podobnie jest nad morzem, gdzie cyrkulacja powietrza jest duża, a traw jest stosunkowo mało. Aby uniknąć oparzeń słonecznych oraz pokrzywki, należy stosować kremy do opalania z filtrami, przyzwyczajać skórę do nasłoneczniania, powoli wydłużając czas pobytu na słońcu. Nigdy nie wolno nagle wskakiwać do zimnej wody po opalaniu. Warto wybierać również miejsca, gdzie pylące alergeny mają jak najmniejsze stężenie. Jeśli mimo zachowania ostrożności wystąpią objawy alergicznego nieżytu nosa lub pokrzywki, należy natychmiast sięgnąć po sprawdzone leki. Najlepiej antyhistaminiki III generacji, takie jak Hitaxa Fast lub dla dzieci Hitaxa Fast Junior. Dają one szybką ulgę oraz nie powodują senności, dzięki czemu nasza aktywność wakacyjna nie będzie ograniczona.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.