Już 1 lipca przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób będą musiały przystąpić do systemu pracowniczych planów kapitałowych. Najwięksi pracodawcy powinni więc już być przygotowani na oferowanie PPK, ponieważ czeka ich wiele zadań w okresie wdrożenia. Podpowiadamy, jak przejść przez ten proces. Pierwszy krok to wyznaczenie ram czasowych wdrożenia, następnie wybranie zespołu oraz działów uczestniczących w procesie i rozpisanie harmonogramu. Kolejny krok to zebranie ofert instytucji finansowych i wybranie jednej z nich. Wybór należy skonsultować ze związkami zawodowymi działającymi u pracodawcy.
Jeżeli w firmie nie działa żadna organizacja związkowa, należy wyłonić reprezentację osób zatrudnionych, umocowanych do zawarcia porozumienia w wyborze instytucji finansowej. Po dokonaniu wyboru instytucji finansowej pracodawca powinien zawrzeć z nią umowę o zarządzanie PPK, a następnie umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika. Pracodawca zawiera umowę w imieniu wszystkich zatrudnionych w wieku 18-55 lat. Na pewno ogromnym wyzwaniem będzie akcja informacyjna dla pracowników. Powinni oni zostać poinformowani o wejściu w życie PPK, wyborze instytucji finansowej, możliwości zapisania się osób 55+, obniżenia składki wpłaty podstawowej czy zadeklarowania wpłaty dodatkowej.
Kolejnym obowiązkiem jest prowadzenie pełnej dokumentacji związanej z pobieraniem, naliczaniem i odprowadzaniem wpłat do PPK. W okresie wdrożenia należy także skonsultować dokumentację z działem zarządzania ryzykiem i zweryfikować ją w kontekście przepisów RODO. Żeby uniknąć problemów związanych z obsługą procesu, najlepiej przygotować wewnętrzne regulacje i procedury. Ogromne znaczenie ma również sprawność systemu informatycznego. Należy zatroszczyć się o aktualizację oprogramowania i zautomatyzowanie procesu oraz dokonać zmian w składnikach płacowych i algorytmach naliczeniowych. Warto pomyśleć też o pomocy dla pracowników, np. dyżurze HR.
Działy kadr będą zobowiązane do obliczania i pobierania składek na PPK oraz przekazywania ich do wybranej instytucji finansowej. Kadry prowadzą też obsługę dyspozycji składanych przez obecnych pracowników co do rezygnacji, zmiany wysokości składek, ponownego zapisania i zapisania pracowników 55+. Do obowiązków działów kadr będzie należeć także obsługa odchodzących pracowników w zakresie przekazywania informacji do wybranej instytucji finansowej. Pracodawca ma też obowiązek archiwizować pełną dokumentację zgromadzoną w procesie pracowniczych planów emerytalnych. Niestety, większość obowiązków administracyjnych dotyczących obsługi PPK spocznie na pracodawcy, dlatego warto skorzystać z usług doświadczonej firmy i przenieść ciężar olbrzymiego wyzwania, jakim jest wdrożenie pracowniczych planów kapitałowych, na profesjonalistów, minimalizując ryzyka i ograniczając koszty związane z zaangażowaniem własnych zasobów kadrowych. Warto powierzyć wdrożenie doświadczonemu partnerowi, jakim jest Work Service S.A., lider usług HR, dostarczający innowacyjnych rozwiązań w zakresie doradztwa personalnego, outsourcingu i pracy tymczasowej od 20 lat.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.