Endoprotezowanie stawów biodrowych i kolanowych to jedne z najczęściej wykonywanych operacji ortopedycznych. Czym różnią się endoprotezy, które są wszczepiane?
Ścieralnością, a więc żywotnością, a także rodzajem materiału, z którego zostały wykonane. Są np. protezy kobaltowo-chromowe, tytanowe, pokryte hydroksyapatytem wapnia, przeciwalergiczne, przeciwbakteryjne. Pojawiły się też protezy anatomiczne, których budowa jest coraz bardziej zbliżona do faktycznej budowy kolana: podczas zginania i prostowania dochodzi także do rotacji w obrębie stawu. Jest cała masa implantów. Niestety, te nowości nie są zwykle dostępne w ramach NFZ. Zresztą mało który ubezpieczyciel w Europie jest w stanie pozwolić sobie na ich finansowanie. Zazwyczaj są one oferowane tylko w prywatnych klinikach. Mamy także możliwość wykonania protezy czy implantu spersonalizowanego. Możemy nawet go wydrukować. W pierwszej kolejności wykonujemy badanie tomografii komputerowej czy rezonansu, które wysyłamy za ocean, gdzie inżynierowie oceniają, jak powinna wyglądać proteza, jakich rozmiarów ma być oraz jak ustawiona. Następnie przysyłają mi plan operacyjny. To jest ten moment, gdy mogę wprowadzić ewentualne poprawki i je odesłać. Wykonane badania są wielokrotnie oceniane i przygotowywane są pomiary dla każdego indywidualnie, spisane w formie planu. Dzięki nowoczesnym technikom jesteśmy w stanie spowodować, że większość pacjentów bardzo szybko może zacząć normalnie funkcjonować. Nie tylko po protezoplastyce, ale także po zabiegach rekonstrukcyjnych kolan czy barków.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.