Wosk uszny, zwany również woskowiną, to substancja, która powstaje w sposób naturalny w naszych uszach. Przylepiają się do niego zanieczyszczenia i bakterie. Jego zadaniem jest samooczyszczanie przewodu słuchowego zewnętrznego. Zazwyczaj wosk jest samoistnie usuwany z uszu dzięki mechanizmowi wspomaganemu przez ruchy żuchwy, czyli żucie. Zdarza się jednak, że w przewodzie słuchowym gromadzą się nadmierne ilości woskowiny, co sprzyja tworzeniu tzw. korków woskowinowych. Mogą one zatkać ucho, co powoduje pogorszenie słuchu i zwiększa ryzyko rozwoju infekcji. Niezbędne stają się odpowiednia higiena i pielęgnacja. Tradycyjne metody mogą być nieskuteczne. Czyszczenie uszu za pomocą patyczków kosmetycznych może wręcz zaszkodzić. Patyczki ubijają woskowinę i wtłaczają ją w głąb ucha, w jeszcze większym stopniu blokując przewody słuchowe. A to powoduje nasilenie objawów i wzrost ryzyka zapalenia uszu. Patyczki używane są na wyczucie, przez co woskowina może się przesuwać ku błonie bębenkowej, a nawet spowodować jej uszkodzenie.
Stosowanie patyczków nie jest zalecane, szczególnie u dzieci. Może to być ryzykowne, ponieważ ich przewody słuchowe są wąskie i delikatne. Dorosły, który czyści uszy dziecka, nie wie, kiedy sprawia mu ból i powoduje uszkodzenie. Warto się uciec do profesjonalnych rozwiązań, które zapewnią skuteczność oraz bezpieczeństwo czyszczenia dziecięcych uszu i jednocześnie są przyjazne dla najmłodszych. Pamiętajmy, aby wybrać taki produkt, który będzie dla dziecka atrakcyjny w użyciu i zachęci je do regularnej higieny uszu.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.