Fundacja Książąt Lubomirskich wspiera wiele inicjatyw, finansując remonty szpitali, fundując prezenty dla potrzebujących dzieci czy patronując miejscowościom i wydarzeniom związanym z rodem Lubomirskich. Aby pomóc w promocji historii naszego kraju, fundacja sięgnęła po internet. To dziś najlepszy sposób przekazywania młodzieży wiedzy o historii kraju oraz wartości takich jak patriotyzm. Tak powstał pomysł na stworzenie gry, która w przyjemny sposób przedstawi młodzieży czasy elekcji. Dzięki rozmowom z postaciami historycznymi gracze będą poznawać realia XVI i XVII w. Jednym z dostępnych do zwiedzania zamków będzie rodzinna siedziba rodu książąt Lubomirskich w Wiśniczu.
W wielu językach
Prace nad grą rozpoczęły się w 2017 r. Obecnie jest ona na etapie beta testów i niedługo zostanie udostępniona publiczności. Jest to gra MMORPG (online role-playing game). Oznacza to, że w tym samym czasie duża liczba graczy może grać ze sobą w realiach XVI-XVII-wiecznej Rzeczpospolitej. Tak jak w innych rodzajach gier fabularnych gracz wciela się w postać i kieruje jej działaniami. Największym stawianym przed nim wyzwaniem jest obrona kraju poprzez systematyczną budowę świetniejszej od innych potęgi magnackiej.
Dzięki „The Crown – Korona Rzeczpospolitej” twórcy zamierzają dotrzeć do Polaków w kraju i za granicą. Gra skonstruowana jest w taki sposób, że można wcielić się w przedstawiciela jednej z czterech narodowości (Koroniarza – Polaka, Litwina, Kozaka i Rusina), które składały się na obywateli ówczesnej Rzeczpospolitej. Planowane jest przetłumaczenie gry na możliwie najszerszy pakiet języków, aby gracze z całego świata, a przede wszystkim z regionów dawnych wpływów Rzeczpospolitej, mogli w nią zagrać.
Głównymi językami będą: polski, litewski, ukraiński oraz angielski. Fabuła gry jest osadzona w XVI i XVII w., czyli w realiach Rzeczpospolitej elekcyjnej. Rozgrywka toczy się w Królestwie Polskim oraz Wielkim Księstwie Litewskim. Celem gry jest poznanie przez gracza realiów tamtych czasów. Pomagają w tym ciekawie skonstruowane postacie, zarówno historyczne – np. król Jan III Sobieski, hetman Hieronim Augustyn Lubomirski lub hetman Jerzy Sebastian Lubomirski, jak i bohaterowie Trylogii Sienkiewicza – Zagłoba, Kmicic czy Wołodyjowski. Postacie te uczą historii, ale też zlecają graczom zadania. Głównym zadaniem „The Crown – Korona Rzeczpospolitej”, które ma być zrealizowane przez graczy, jest zdobycie poprzez elekcję korony Rzeczpospolitej. Aby tego dokonać, trzeba zyskać poparcie postaci komputerowych (i uczestników rozgrywki).
Innowacje dla graczy
Gra zawiera wiele innowacji zarówno w mechanice rozgrywki, jak i w technologii, która posłużyła do jej stworzenia. Przez to stała się innowacją technologiczną na światowym poziomie. Gracz może się zalogować do „The Crown – Korona Rzeczpospolitej” na dowolnym urządzeniu – smartfonie, tablecie, komputerze, bez konieczności instalacji dodatkowych programów i aplikacji. Aby uruchomić grę, wystarczy w przeglądarce wpisać adres www, podać login i hasło, a następnie można już współzawodniczyć z graczami z całego świata. W przeciwieństwie do tradycyjnych gier przeglądarkowych brak barier w postaci instalacji i wymagań sprzętowych nie prowadzi do zauważalnych kompromisów w sposobie przedstawienia świata gry. W praktyce nie odbiega on od tego, do czego przywykli użytkownicy wiodących na rynku gier MMO. Jest to wyjątek w skali świata.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.