Polska w ostatnich latach dokonała ogromnego postępu w rozwoju usług cyfrowych. Dostęp do internetu ma przeważająca większość rodzin, w tym niemal wszystkie, w których są dzieci. Jednak szkoły wciąż potrzebują wsparcia, by korzystać swobodnie z nowoczesnych technologii. Już blisko 10 tys. placówek podpisało z NASK umowy na podłączenie do szybkiego internetu i bezpłatne korzystanie z możliwości Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).
Zniwelować różnice
– Celem programu OSE jest wyrównanie różnic między regionami i miejscowościami. Wszyscy uczniowie w Polsce mają prawo do równych szans edukacyjnych, a obowiązkiem państwa jest zapewnienie dostępu do nowoczesnych, skutecznych narzędzi, które oferuje dzisiejsza technologia – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Według danych GUS prawie 85 proc. polskich gospodarstw domowych miało w 2018 r. dostęp do internetu, a rodzin z dziećmi – ponad 99 proc. Szkoły dotychczas nie nadążały za tym trendem. Do połowy ubiegłego roku tylko 10 proc. szkół posiadało dostęp do internetu o przepustowości 100 Mb/s lub większej.
W tym roku już 12 tys. szkół, czyli prawie 50 proc., ma dostęp do szybkiego internetu, czyli jest przyłączona do sieci światłowodowej przez operatorów telekomunikacyjnych. Większe możliwości skorzystania z takich usług mają placówki w dużych miastach, gdzie infrastruktura sieciowa jest bardziej rozwinięta, a samorządy dysponują większymi środkami na opłacenie usług i wyposażenie szkół w odpowiedni sprzęt. – Budowa OSE jest przedsięwzięciem na miarę cywilizacyjną – mówi dyrektor NASK dr hab. inż. Jacek Leśkow. – Bezpłatny dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu będzie możliwy nie tylko w dużych miastach, gdzie istnieje gęsta infrastruktura telekomunikacyjna, lecz także na wsiach i w małych miasteczkach. Wszyscy uczniowie, niezależnie od miejsca zamieszkania, powinni mieć równy dostęp do nowoczesnych narzędzi edukacyjnych – nie tylko w sensie możliwości technicznych, ale też w znaczeniu wysokiej jakości treści i form ich przyswajania – dodaje.
Bezpłatny, szybki i bezpieczny
Z myślą o tym powstaje ekosystem OSE (Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej), który umożliwi udostępnianie i wymianę treści, narzędzi i idei, służących wykorzystaniu nowych technologii w twórczy i kształcący sposób. NASK tworzy zaplecze techniczne ekosystemu oraz system promujący aktywność uczniów i nauczycieliw wykorzystywaniu i tworzeniu nowoczesnych narzędzi edukacyjnych. Program OSE zakłada, że wszystkie szkoły w Polsce (ok. 25 tys. lokalizacji) otrzymają możliwość korzystania z bezpłatnych usług dostępu do szybkiego, bezpiecznego internetu. Obecnie umowy na korzystanie z usług w ramach OSE podpisało niemal 10 tys. szkół. Spośród nich 3 tys. już korzysta z sieci, a 2 tys. kolejnych jest wyposażonych w niezbędny sprzęt i czeka na udostępnienie sygnału przez operatorów. Do końca roku 10 tys. szkół będzie korzystać z OSE.
#osewyzwanie
800 mobilnych pracowni multimedialnych składających się z 16 laptopów każda – to nagrody, które można zdobyć w konkursie#OSEWyzwanie. Konkurs, który przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK, adresowany jest do szkół z miejscowości poniżej 50 tys. mieszkańców. Warunkiem udziału w konkursie jest zgłoszenie szkoły do OSE oraz do projektu mLegitymacja oraz wykonanie przez uczniów w pracy plastycznej na temat „Smart Szkoła”. Termin ogłoszenia konkursu nie jest przypadkowy. Druga połowa sierpnia to czas, kiedy dyrekcja i nauczyciele wracają do szkół. To też dobry moment na dopełnienie formalności związanych ze zgłoszeniem się do konkursu.
– Naszym celem jest podnoszenie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, ale przede wszystkim umożliwienie szkołom szerokopasmowego dostępu do bezpiecznego internetu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Konkurs #OSEWyzwanie to kolejna inicjatywa, która przybliża nas do realizacji tego celu – dodaje szef resortu cyfryzacji. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie
www.konkurs.ose.gov.pl.
Zgłoszenia NASK przyjmuje do 16 września.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.