Nie żyje prof. Krzysztof Skubiszewski, pierwszy minister spraw zagranicznych wolnej Polski. Tekę szefa dyplomacji wręczał mu pierwszy demokratyczny premier Tadeusz Mazowiecki, a profesor Skubiszewski dzierżył ją w kolejnych rządach przez pełne cztery lata – do 1993 r.
Wytyczył nowy azymut polskiej dyplomacji: za jego kadencji Polska wystąpiła z Układu Warszawskiego i pozbyła się ze swego terytorium rosyjskich żołnierzy. Krzysztof Skubiszewski wraz z ministrami Niemiec i Francji stworzył tez Trójkąt Weimarski, co ułatwiło nam starania o członkostwo w NATO i Unii Europejskiej. – Zostałem ministrem półtora roku po urzędowaniu profesora Skubiszewskiego – wspomina w rozmowie z „Wprost" Władysław Bartoszewski. – Wszystkie dobre rzeczy, które zastałem w ministerstwie, były jego dziełem. Również ludzie, którzy mnie otaczali, to były kadry wykształcone pod jego okiem. Skubiszewski jest ojcem polskiej służby dyplomatycznej, wychował nowe pokolenie ambasadorów, urzędników, polityków. To był solidny wielkopolski polityk. Dla niego wartościami były Bóg i Ojczyzna. To są takie książkowe hasła, ale on naprawdę umiał je w życie wcielać. A przy tym był człowiekiem skromnym – dodaje. Prof. Skubiszewski zmarł po ciężkiej chorobie 8 lutego w Warszawie. Miał 84 lata. W najbliższy czwartek spocznie w krypcie wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.
Więcej możesz przeczytać w 8/2010 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.