Przeciętna roczna lokata w banku spółdzielczym to godziwe 5–6 proc. zysku. Po strofującym piśmie z nadzoru i nadchodzącej zmianie prawa rzadko spotyka się tu lokaty omijające podatek Belki. A jeśli już są, to niebawem kończy się czas ich zapadalności (okres, na który zostały otwarte). Mimo to warto pochylić się nad ofertą tych instytucji finansowych. A jest ona bardzo zróżnicowana. Ulubionym produktem banków są np. lokaty z nagrodami. Klientów przyciąga niewielka wysokość wkładu (zwykle 500 zł), a do tego zysk i szansa na wygranie nagrody.
W ostatniej, jesiennej edycji lokaty z nagrodami SGB–Banku SA pula nagród miała wartość 968 tys. zł. Prawie każdy bank spółdzielczy nagradzał klientów samochodami, telewizorami, laptopami, skuterami, sprzętem AGD i wieloma innymi rzeczami. Bank Spółdzielczy w Limanowej co rok ogłasza kolejną edycję Autolokaty, w której do wygrania jest wiele nagród, nie tylko samochód. – Kilka dni przed losowaniem na limanowskim rynku gęstnieją tłumy – mówi prezes Adam Dudek. – Bo wszyscy, którzy za- łożyli Autolokatę, przychodzą obejrzeć wystawione przed bankiem auto. Nissan Juke jest z kolei nagrodą główną w tradycyjnej już Złotej Lokacie oferowanej przez Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie.
W ciągu 10 lat istnienia lokaty bank ten przyznał 51 nagród głównych i ponad 690 dodatkowych oraz 25 złotych samochodów. – To jeden z najpopularniejszych produktów banku – mówi jego prezes Andrzej Szwejkowski i dodaje, że Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie oprócz Złotej Lokaty ma też Lokatę w Złoto. Od września 2011 roku, kiedy to podpisał umowę z Mennicą Polską, oferuje sztabki złota. Zyskowność lokaty zależy, rzecz jasna, od rynkowego kursu złota, ale w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła ona o ponad 400 proc. Być może to lokata dla cierpliwych, ale trudno na niej nie zyskać, bo Mennica w każdym momencie złoto odkupi, oczywiście po aktualnej cenie.
Struktury jak chmury
Lokaty strukturyzowane nie są specjalno- ścią banków spółdzielczych. – Struktury jak chmury – są zbyt zależne od zawirowań na rynku – mówią prezesi. Miał je w swojej ofercie Bank BPS, już nie ma. Co innego lokaty połączone z funduszami inwestycyjnymi. Tych w ofercie BS-ów nie brakuje.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.