komentarz
Najważniejszym dla polskich inwestorów wydarzeniem poprzedniego tygodnia była publikacja inflacji dla Polski. Majowy odczyt inflacji przyniósł pozytywną niespodziankę dla inwestorów grających na obniżki stóp procentowych.
Do spadków inflacji przyczyniły się ceny żywności (-0,4 proc.). Czynnikiem sprzyjającym utrzymaniu niskiej dynamiki cen był też ciągły brak efektów podwyżek akcyzy na alkohole wysokoprocentowe, co dowodzi silnej presji konkurencyjnej na rynku. Wspomniane wyżej trendy wskazują, że inflacja znajdzie się w najbliższym czasie pod wpływem silnych tendencji spadkowych. W przyszłym miesiącu tempo wzrostu cen może być jeszcze niższe, zaś miesiące letnie przyniosą najprawdopodobniej zejście inflacji poniżej zera. Hipoteza importu deflacji jest w tym momencie aktualna jak nigdy.
W takich okolicznościach nasz scenariusz obniżki stóp procentowych (skala co najmniej 50 pb, obecnie to tylko kwestia wyboru miesiąca poluzowania) nabiera dodatkowych rumieńców.
W bieżącym tygodniu w centrum uwagi rynków ponownie znajdą się wydarzenia zza oceanu i decyzja Rezerwy Federalnej. Oczekiwania rynku wskazują na kolejne cięcie programu QE o 10 mld dolarów, ale część komentatorów ostrzega przed jastrzębią niespodzianką (w postaci ostrzej sformułowanego komunikatu lub nawet większej skali cięcia), obliczoną na wprowadzenie zmienności i wyrwanie rynku z obecnego spokoju. Taki krok byłby jednak sprzeczny z dotychczasową strategią komunikacyjną FED, polegającą na cierpliwym przygotowywaniu inwestorów na nadchodzące zacieśnienie przy jednoczesnym opracowywaniu technicznego aspektu podwyżek stóp procentowych, i byłby trudny do wytłumaczenia po wpadce z „kropkami”.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.