Jak rozsądnie pożyczyć pieniądze na święta?
Niemal co 10. Polak pożycza pieniądze na święta. Nie dziwi to, skoro według analizy Deloitte w tym roku święta Bożego Narodzenia będą kosztować polską rodzinę średnio 1521 zł. Zwykle rozsądną cenową ofertę kredytową powinniśmy dostać w banku, w którym mamy rachunek. Bankowi łatwiej podjąć decyzję, bo zna historię transakcji i w efekcie strukturę naszych przychodów oraz wydatków. Warto sprawdzić kompleksowe koszty kredytu, bo na jego cenę składa się nie tylko oprocentowanie, lecz także ubezpieczenie, prowizja, w tym opłaty przygotowawcze. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy dostać kredytu w banku lub limit karty kredytowej jest już wyczerpany, alternatywnym rozwiązaniem może być pożyczka pozabankowa. Wniosek można złożyć online w ciągu kilku minut i tego samego dnia na nasz rachunek wpłyną potrzebne środki.
Czy pożyczanie przez internet jest bezpieczne?
Jeśli korzystamy z zaufanych firm pożyczkowych – tj. takich, które są wpisane na listę firm pożyczkowych prowadzoną przez KNF – to jesteśmy bezpieczni. Jedyne zagrożenie dla konsumentów może wynikać z wzięcia pożyczki, na którą nas nie stać. Weryfikacja zdolności kredytowej konsumenta leży po stronie firmy pożyczkowej. Jeśli firma jest odpowiedzialna – i oceni, że nie będziemy w stanie spłacić pożyczki – nie udzieli jej lub zaproponuje niższą kwotę lub dłuższy okres spłaty. Mając wgląd w nasze finanse i sprawdzając zewnętrzne bazy, w tym Biura Informacji Gospodarczej czy BIK, odpowiedzialna firma pożyczkowa potrafi ocenić, na ile nas stać i czy będziemy w stanie spłacić pożyczkę w deklarowanym terminie.
Ile kosztuje pożyczka?
Pożyczka może kosztować naprawdę niewiele, ale może też kosztować całkiem sporo. Dlatego trzeba uważnie czytać umowę pożyczkową. W przypadku osób, które biorą pożyczkę po raz pierwszy, prowizja w wielu firmach wynosi 0 proc., oczywiście pod warunkiem spłaty w terminie. W przypadku kolejnych pożyczek konkretną cenę zobaczymy, gdy wybierzemy kwotę i okres spłaty. W przypadku pożyczek długoterminowych rata będzie niższa, gdy spłatę pożyczki rozłożymy na dłuższy okres, jednak wtedy całkowity koszt pożyczki wzrośnie. Częsty błąd to skupienie się na kwocie miesięcznej raty, a nie na koszcie całkowitym pożyczki.
Jak pożyczać, by nie wpaść w spiralę długów?
Planując zaciągnięcie pożyczki, powinno się dokładnie zsumować comiesięczne koszty stałe gospodarstwa domowego oraz inne zobowiązania i na tej podstawie zdecydować, czy nasz budżet domowy udźwignie kolejne obciążenie finansowe. Warto przy tym trzeźwo ocenić, czy możemy się spodziewać przychodu na podobnym poziomie przez cały okres kredytowania. Po zaciągnięciu pożyczki warto rozsądnie gospodarować dodatkowymi wpływami finansowymi, takimi jak premie czy trzynastki. Takie dodatkowe dochody nie powinny służyć beztroskiej konsumpcji, ale budowaniu bezpieczeństwa finansowego. Poduszka finansowa pozwoli spłacać pożyczkę nawet w niespodziewanych sytuacjach, takich jak chwilowy brak dochodów czy nieprzewidziane wydatki.
Artykuł powstał we współpracy z firmą FintredoArchiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.