Polacy wyrzucają do kosza 9 mln ton żywności rocznie. Jesteśmy na piątym miejscu w Europie, jeśli chodzi o marnowanie jedzenia – wynika z raportów Greenpeace. Takie zachowanie jest nie tylko nieetyczne, biorąc pod uwagę dane GUS, które mówią o tym, że niemal 3 mln Polaków żyje w skrajnej biedzie, ale także nieekologiczne. Wyrzucając jedzenie do kosza, marnujemy jednocześnie wodę niezbędną do jego wyprodukowania – to tak, jakby każdy Polak wylewał każdego dnia 100 1,5-litrowych butelek wody. Dlatego warto dokładnie przemyśleć menu i kupić tylko tyle jedzenia, ile jesteśmy w stanie zjeść. Tym bardziej że z raportu Deloitte wynika, że wydatki na żywność to ponad jedna trzecia całego świątecznego budżetu. W tym roku Polacy wydadzą na świąteczne dania średnio 524 zł.
Przemyśl prezenty
Podstawowym wydatkiem w budżecie świątecznym są prezenty – stanowią aż 36 proc. całego budżetu. W tym roku Polacy zamierzają wydać na nie średnio 547 zł. W pierwszej trójce świątecznych upominków znajdują się: kosmetyki, perfumy i książki. Dzieci mogą zaś spodziewać się zabawek konstrukcyjnych, kreatywnych, lalek i pluszaków. Jak zapanować nad budżetem prezentowym? Typowa rada brzmi: zrób prezent własnoręcznie. I choć wcale nie jest taka zła, to dla wielu nierealna, bo jak wynika z badań GUS, jedna piąta Polaków nie ma nawet chwili wolnego czasu w dni powszednie, trudno więc byłoby znaleźć moment na własnoręczne przygotowanie upominków. Dobrym dla budżetu domowego rozwiązaniem jest losowanie – niekoniecznie trzeba kupować prezenty wszystkim członkom rodziny – można się umówić, że każdy losuje i wkłada pod choinkę tylko jeden upominek.
Płać gotówką
Z raportu Deloitte wynika, że na świąteczne zakupy prezentowe Polacy wybiorą się w ciągu najbliższych dwóch tygodni (38 proc. planuje załatwić tę sprawę do 15 grudnia). Są też tacy (jedna czwarta badanych), którzy wszystkie prezenty kupili już w listopadzie. Ci, którzy dopiero wybierają się na zakupy, planują, że będą płacić kartą (66 proc. badanych preferuje tę formę płatności). Warto się nad tym zastanowić. Dużo łatwiej panuje się nad wydatkami, gdy za zakupy płacimy gotówką, bo dużo lepiej pamiętamy, na co ją wydaliśmy. Badania pokazują, że 83 proc. osób jest w stanie przypomnieć sobie, na co wydało gotówkę, o zakupach opłaconych kartą kredytową szybciej zapominamy. Łatwo też kontrolować ubytek gotówki w portfelu i, co za tym idzie, mniej emocjonalnie reagować na świąteczne promocje, które przez cały grudzień kuszą konsumentów.
Badanie „Zakupy świąteczne 2019” zlecone przez Deloitte zostało przeprowadzone na próbie 7,2 tys. osób w wieku 18-65 lat w ośmiu europejskich krajach.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.