Wysokie rachunki za ogrzewanie budynków z wielkiej płyty spowodowały, że zarówno osoby prywatne, jak i spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty decydują się na ocieplenie ścian. Wybierając metodę ocieplenia, należy brać pod uwagę wygląd budynku. Jeśli bryła budynku jest zróżnicowana, wówczas najlepiej użyć wełny mineralnej, która lepiej się układa przy różnego rodzaju wieżyczkach czy wykuszach. Zastosowanie izolacji ze styropianu ma natomiast tę przewagę, że ze względu na niewielką wagę jest łatwiejszy w montażu.
Prawdziwa rewolucja w termoizolacji czeka nas jednak od 2021 r. Parlament Europejski 18 maja 2010 r. przyjął bowiem zmiany w dyrektywie dotyczącej efektywności energetycznej budynków, czyli zużycia przez nie energii na ogrzewanie i klimatyzację. Zgodnie z tą dyrektywą w Unii Europejskiej będą budowane wyłącznie energooszczędne budynki, zasilane choćby częściowo energią ze źródeł odnawialnych. Dzięki nowym przepisom łatwiej będzie Europie ograniczyć efekt cieplarniany oraz poprawić bezpieczeństwo energetyczne. W praktyce oznacza to, że od 2021 r. wszystkie nowo powstałe budynki na terytorium UE muszą być obiektami o prawie zerowym zapotrzebowaniu na energię. Nowe budynki użyteczności publicznej muszą spełniać ten wymóg już od 2019 r. Zmiany w dyrektywie obejmują także stare, słabo zaizolowane budynki, w których straty energii są największe. Przy modernizacji tych obiektów każdy remontowany element będzie musiał spełnić chociaż minimalne wymogi energooszczędności.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.