Uważaj, szpital może cię zakazić! Aż 80 proc. przypadków zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C zdarza się w placówkach służby zdrowia. Dochodzi do niego m.in. podczas drobnych zabiegów medycznych. Są błahe, więc nie wykonuje się ich w sterylnych salach operacyjnych, ale na kozetce w gabinecie przyjęć.
Aby doszło do zakażenia wirusem HCV, do naszego krwiobiegu musi się dostać zakażona wirusem krew innej osoby. Każdy pacjent i każda krew jest potencjalnym zagrożeniem – powtarza się na szkoleniach dla pracowników ochrony zdrowia. Dlatego każdy powinien być traktowany jednakowo, tak jakby był zakażony różnymi zarazkami. Każdy pracownik ochrony zdrowia nawet przed drobnym zabiegiem powinien umyć ręce i założyć sterylne rękawiczki jednorazowe. Wirusem HCV można się zakazić w czasie pobierania krwi do badań, podczas masowych szczepień noworodków, dializ i badań endoskopowych (np. gastroskopia, rektoskopia).
Więcej możesz przeczytać w 23/2010 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.