Jarosław Gowin – życiorys
Jarosław Gowin urodził się 4 grudnia 1961 roku w Krakowie. Młodość spędził w Jaśle, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego. To tam, przez 9 lat był bramkarzem piłkarskiego klubu Czarni 1910 Jasło.
Jarosław Gowin – kariera naukowa
Na studia przeprowadził się do Krakowa, gdzie ukończył historię filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Należał do „Solidarności” i Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Doktor nauk politycznych, stypendysta Uniwersytetu w Cambridge. W 2001 w Instytucie Studiów Politycznych PAN uzyskał stopień naukowy doktora rozprawą zatytułowaną Kościół w czasach wolności 1989 – 1999. Pracę zawodową rozpoczął w Instytucie Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie.
W latach 1989-1994 sekretarz a od 1995-2005 redaktor naczelny miesięcznika „Znak”. Pomysłodawca Dni Tischnerowskich i Uniwersytetu Latającego ZNAK-u. Autor wielu książek, artykułów publicystycznych, recenzji i wspomnień. Współtwórca i rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie (od 2003 do 2011).
W 2003 utworzył Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, której był rektorem do 2011 roku.
Jarosław Gowin – rodzina
Jarosław Gowin jest synem Ludwika i Aliny. Ma żonę Annę, trójkę dzieci – Zbigniewa, Weronikę i Ziemowita i wnuka. Mieszka w Krakowie.
Jarosław Gowin – działalność polityczna
Na początku działalności politycznej Jarosław Gowin był związany z Forum Prawicy Demokratycznej i środowiskiem Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W 2005 roku trafił do Senatu z listy Platformy Obywatelskiej. Gdy Jan Rokita zrezygnował ze startu w wyborach parlamentarnych 2007 roku, znalazł się na pierwszyt miejscu listy PO do Sejmu, po czym wstąpił do partii. Od 2007 r. poseł na Sejm RP VI i VII kadencji, w wyborach startował z list Platformy Obywatelskiej.
W 2011 roku objął stanowisko ministra sprawiedliwości w drugim rządzie Donalda Tuska. Zdymisjonowany został 6 maja 2013 roku. 9 września 2013 roku opuścił Platformę Obywatelską i został posłem niezrzeszonym. Zaczął budować polityczne zaplecze wokół akcji "Godzina dla Polski", która przerodziła się w ruch społeczny. Podejmował współpracę programową z gronem ekspertów oraz partią Polska Jest Najważniejsza i ze Stowarzyszeniem „Republikanie”.
Na bazie ruchu „Godzina dla Polski” 7 grudnia 2013 roku Jarosław Gowin powołał partię Polska Razem. Jego ugrupowanie bez powodzenia startowało w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku. W lipcu tego samego roku stanął na czele nowo powołanego klubu parlamentarnego Sprawiedliwa Polska, w skład którego weszli posłowie oraz senator z Polski Razem i Solidarnej Polski. Obie partie nawiązały współpracę z Prawem i Sprawiedliwością.
We wrześniu 2014 roku został powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W wyborach parlamentarnych 2015 roku dostał się do Sejmu, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. 16 listopada 2015 objął urzędy wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Beaty Szydło.
4 listopada 2017 ogłosił utworzenie na bazie głównie Polski Razem nowego ugrupowania pod nazwą Porozumienie. 11 grudnia 2017 został ponownie powołany na urzędy wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego.