Jan Śpiewak – biografia
Jan Śpiewak urodził się 8 lutego 1987 w Warszawie. Jego ojciec, prof. Paweł Śpiewak, jest dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego. Matka Śpiewaka, Helena Datner była przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w stolicy.
Jan Śpiewak – kariera społeczna
Jako scenarzysta i współproducent pracował przy wielokrotnie nagradzanym filmie dokumentalnym „8 historii, które nie zmieniły świata”. Należał do założycieli Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej (ŻOOM), która swego czasu była największą organizacją zrzeszającą młodzież żydowską w Polsce. Był także liderem ruchu miejskiego przekształconego następnie w Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, którego było przewodniczącym. Przypisuje mu się m.in. nagłośnienie afery reprywatyzacyjnej w Warszawie.
W marcu 2017 roku Śpiewak odszedł z Miasto Jest Nasze. Jest członkiem inicjatywy Otwarty Jazdów. Z kolei w 2014 roku został wybrany do Rady dzielnicy Warszawa-Śródmieście. Publikował w magazynach „Kultura Liberalna” i „Krytyka Polityczna”.
Jan Śpiewak – kariera polityczna.
Jan Śpiewak w 2006 roku pracował w sztabie wyborczym Hanny Gronkiewicz-Waltz, a cztery lata później w sztabie Czesława Bieleckiego. W czerwcu 2018 roku ogłosił, że wystartuje w wyborach samorządowych na prezydenta Warszawy. Śpiewak ogłosił koalicję wraz z Partią Zieloni, Partią Razem oraz Inicjatywą Polską.