Żywa klimatyzacja
GORĄCO? WYŁĄCZCIE KLIMATYZATORY I ZOSTAŃCIE W UBRANIACH. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda wynaleźli właśnie materiał chłodzący ciało. Po jego założeniu na siebie skóra człowieka będzie zawsze chłodniejsza o dwa stopnie w porównaniu do tego, jakby miał na sobie zwykłe ubranie. Nowa tkanina chłodzi na dwa sposoby: przepuszcza pot, ale to znowu nic wyjątkowego, bo takie właściwości mają dzisiaj już zwykłe koszulki sportowe. Ważniejsza jest druga cecha tkaniny. Sprawia, że materiał jest przezroczysty dla promieniowania podczerwonego emitowanego przez nasze ciało. Naukowcy materiał skonstruowali z polietylenu, a to tworzywo, z którego robi się zwykłą folię spożywczą. Traktowali ją chemika- liami tak długo, aż zaczęła przepuszczać parę wodną i powietrze. Między dwie warstwy folii włożyli cienką warstwę bawełny i uszyli gotowe ubrania. Ponoć cenowo wychodzi taniej od zwykłych ciuchów. Niestety, nie wiadomo jeszcze, kiedy wynalazek pojawi sięw znanych sieciówkach. O ile w ogóle pojawi się w sprzedaży.
Bomba w telefonie
Nie milkną echa wybuchowej afery z Samsungiem w roli głównej. Kilka tygodni temu okazało się, że ich nowy „flagowiec”, smartfon Galaxy Note 7, wybucha podczas ładowania. Tylko do początku września koncern zdążył usłyszeć o 35 tego typu incydentach. Użytkownicy skarżyli się, że akumulatory w telefonach palą się, kiedy smartfona podłącza się do ładowarki. Ale Koreańczycy szybko wzięli się za gaszenie pożaru i ogłosili globalny program wymiany wadliwych telefonów na nowe. Również w Polsce. Może w ten sposób aferę da się zdusić w zarodku. No chyba, że do gry włączy się Federal Aviation Federation, amerykańska administracja lotnictwa, która rozważa wprowadzenie zakazu wnoszenia samsungów Galaxy Note 7 na pokłady samolotów. Wtedy dopiero byłaby afera.
Mleczna folia
W supermarkecie na zakupach. Kawałek sera – owinięty w plastik. Szynka w plasterkach – w plastikowym opakowaniu. Udka z kurczaka na styropianowej tacce z plastikowym wieczkiem. Otwierasz, wyjmujesz produkt, a opakowanie ląduje w koszu. Niedługo może będzie lądować w naszych ustach. Amerykańscy naukowcy wynaleźli folię do pakowania żywności, którą będzie można jeść. Degradowalna folia jest wykonana z protein mleka, dzięki czemu jest jadalna i bezpieczna dla środowiska. Ale amerykańscy naukowcy będą musieli swój wynalazek nieco dopieścić, bo jak na razie mlecznej folii na sklepowych półkach nie zobaczymy. Zbyt łatwo rozpuszcza się pod wpływem wilgoci.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.