W świątecznej scenerii warszawskiego hotelu Renaissance, odebrali nagrody przedsiębiorcy, laureaci Złotej Setki Polskiego Rolnictwa tygodnika „Wprost”. Grudniowa gala tradycyjnie już stała się okazją nie tylko do podsumowań, lecz także do dyskusji o najważniejszych wyzwaniach u progu nowego roku.
Nowe rozwiązania
Przedsiębiorcy mieli okazję porozmawiać z Janem Krzysztofem Ardanowskim, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, który wziął udział we wręczeniu nagród oraz w dwóch panelach dyskusyjnych (wywiad z ministrem na s. 63). Pierwszy poświęcony był innowacjom. Zmiany klimatyczne, susza, dostęp do środków produkcji, problemy ze znalezieniem pracowników, kwestie środowiskowe – to tylko niektóre problemy, z jakimi muszą się zmagać przedsiębiorcy i rolnicy. Rynek nie znosi próżni, pojawiają się więc nowe rozwiązania. Cezary Urban, dyrektor Agriculture Solutions w BASF Polska, opowiadał o biodegradowalnej folii, która ułożona na glebie zamienia się w kompost. Marek Różniak, prezes Mzuri-Agro, opisywał technologię upraw pozwalającą obniżać koszty i nakłady pracy, a także poprawiać stan gleby. O degradacji gleb niewiele się mówi poza branżą, tymczasem w Polsce i na świecie jest to bardzo istotny problem.
À propos informacji: okazało się, że zyskały one pierwszorzędne znaczenie. Konsumenci stali się bardziej świadomi, interesują się losami produktów „od pola do stołu”. Zwracają również uwagę na wartość tego, co kupują, i na kraj pochodzenia. W tym miejscu warto dodać, że dzień przed galą odbył się tweetup poświęcony programowi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Kupuj polskie”. Tygodnik „Wprost” jest jednym z jego partnerów. – Patriotyzm gospodarczy to nie nacjonalizm – podkreślał podczas gali Jan Krzysztof Ardanowski. O inicjatywach na rzecz innowacyjności i działań badawczo-rozwojowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa mówił w dyskusji zastępca dyrektora generalnego KOWR Wojciech Kędzia. W planach jest m.in. powołanie funduszu inwestycyjnego (teraz można korzystać np. z pożyczek na badania i rozwój) oraz wykorzystanie technologii blokchain do stworzenia bazy danych, pozwalającej monitorować uprawy i hodowle. Dość nieoczekiwanie kwestia komunikacji zdominowała drugą dyskusję dotyczącą wyzwań, przed którymi stoi branża mięsna. Jej wizerunek, szeroko pojęte koszty wytwarzania, stały się jednym z tematów gorącej publicznej debaty, niestety – jak mówili uczestnicy dyskusji – nie brakuje przekłamań. Przedsiębiorcy podkreślali, że prawidłowa hodowla zwierząt idzie w parze z ich dobrostanem, a wiążące się z nią zanieczyszczenie środowiska jest stosunkowo niewielkie. Warto o tym mówić, bo polska żywność cieszy się zasłużenie dobrą marką, jej eksport rośnie, a produkcja jest ważna dla całej gospodarki.
Nagrody specjalne
Podczas gali nagrody odbierali najlepsi, ze zwycięzcą rankingu 100, spółką Animex Foods na czele. Wręczono również nagrody specjalne. Na 2019 r. przypadła okrągła rocznica rozpoczęcia polskiej transformacji, to dobry moment do podsumowań. Nagrodę podczas gali otrzymał Sergiusz Martyniuk, który u progu przemian założył i do dzisiaj prowadzi spółkę Pronar, znanego producenta i sprzedawcę m.in. maszyn i urządzeń dla rolnictwa, usług komunalnych oraz branży transportowej, z miejscowości Narew koło Białegostoku (stąd nazwa: „pro” od „produkcja” i „nar” od „Narwi”). Natomiast za branżowy sukces w 2019 r. została doceniona spółka BZK Alco, dostawca alkoholi należący do jednej z największych w Polsce grup przetwórstwa rolnego, z Bakomą na czele. Specjalne nagrody przyznał również KOWR. Otrzymała je spółka Eterno z Pruszkowa w kategorii Regionalny producent żywności, produkująca tradycyjne i ekologiczne przetwory owocowe. Animex Foods został nagrodzony za sukcesy w eksporcie. Wyniki rankingu Złotej Setka Polskiego Rolnictwa opublikowaliśmy w poprzednim, 49. numerze „Wprost”, dostępnym na wprost.pl.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.