Nabór wniosków prowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. – To szansa dla osób z otwartą głową, które gotowe są na wprowadzenie zmian w firmie, chcą rozwijać swoją działalność i szukają nowych rynkowych nisz – mówi Łukasz Matuszewski, ekspert z Departamentu Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach PARP. O dofinansowanie mogą się starać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które działają w województwach: lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.
– Program jest dwuetapowy. W pierwszym etapie przeprowadzany jest audyt firmy, sprawdzający nie tylko potencjał wzorniczy produktów, lecz także technologiczny, organizacyjny, marketingowy. Na tej podstawie sporządzana jest strategia wzornicza dla firmy zawierająca rekomendacje jej rozwoju. W Etapie II jest ona wdrażana – tłumaczy Łukasz Matuszewski. Przedsiębiorstwa mogą otrzymać w ramach dofinansowania nawet 3 mln zł przy wkładzie własnym wynoszącym minimum 30 proc. – To program, który daje przedsiębiorcom szansę na świeże spojrzenie na firmę i jej produkty – przekonuje Matuszewski. Z jego opinią zgadza się Grzegorz Smołecki, właściciel firmy DonKwiat, która jest jednym z beneficjentów tego właśnie programu. – Warto czasem przyjrzeć się swojej działalności z trochę innej perspektywy. Audyt dał nam właśnie taką możliwość, bo jeszcze raz krok po kroku przeanalizowaliśmy całą naszą działalność – mówi przedsiębiorca. Dzięki dotacji w ofercie firmy pojawiły się osłonki na doniczki POPPY, które pozwalają na stworzenie w domu zielonej ściany. Produkt został dostrzeżony m.in. przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, który przyznał im nagrodę Dobry Wzór 2019 za „wyjątkowy związek pomiędzy aspektem ekonomicznym a użytecznością i estetyką”. – Choć uzyskanie dofinansowania wiąże się z całą masą formalności, to zdecydowanie warto się o nie starać. To doskonały sposób na rozwój własnego biznesu – przekonuje właściciel firmy DonKwiat. I właśnie o to chodzi, dofinansowanie ma być impulsem do rozwoju – podsumowuje Łukasz Matuszewski z PARP.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.