Liberation
Wizyta Miedwiediewa w Paryżu przypieczętowuje zwrot polityki francuskiej wobec Moskwy. Rosja, krytykowana niegdyś przez Francję za działania w Czeczenii i Gruzji, powraca do Pałacu Elizejskiego w blasku aureoli. Aby wytłumaczyć ów przyjacielski zwrot w stosunku do Rosji, francuska dyplomacja przeciwstawia dobrego Miedwiediewa złemu Putinowi. Za zmianą polityki Paryża stoi przede wszystkim nadzieja Sarkozy’ego na lukratywne kontrakty w dziedzinie uzbrojenia, w tym planowaną sprzedaż Rosji czterech francuskich okrętów klasy Mistral. Nie sama broń jednak jest najważniejsza, ale sygnał porzucenia wysłany przez Paryż wszystkim małym narodom sąsiadującym z Rosją.
Bruksela łaskawsza
Kommiersant
Bruksela poczyniła pierwszy ukłon w stronę Janukowycza, potwierdzając legalność jego wyboru i obiecując przyspieszenie negocjacji na temat porozumienia o stowarzyszeniu między Ukrainą i UE. Ważnym sygnałem politycznego poparcia ze strony Brukseli dla prezydenta Janukowycza, którego legitymacja została zakwestionowana sądowymi skargami jego rywalki Julii Tymoszenko, było oświadczenie José Manuela Barroso, szefa Komisji Europejskiej, że Wiktor Janukowycz zwyciężył w demokratycznych wyborach i w ten sposób otrzymał mandat narodu na przywrócenie stabilności w kraju, a UE jest nastawiona na aktywną i owocną współpracę z nim. W odpowiedzi Wiktor Janukowycz niedwuznacznie dał do zrozumienia, że w kwestii europejskiego wyboru jego administracja zachowa ciągłość polityki administracji Wiktora Juszczenki. Wysocy urzędnicy w Brukseli w kontaktach z Janukowyczem unikali jednak daleko idących deklaracji, w tym w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.
Moskwa boczy się na Janukowycza
Wiedomosti
Kreml obniżył rangę pierwszej wizyty Wiktora Janukowycza w Rosji z oficjalnej na roboczą. To odpowiedź na decyzję nowego prezydenta Ukrainy, by w pierwszą podróż zagraniczną po objęciu urzędu udać się do Brukseli, a nie do Moskwy. Strona rosyjska dała do zrozumienia prezydentowi Ukrainy, że jeśli podczas pobytu w Brukseli spotka się także z szefami NATO, to jego wizyta w Rosji zostanie przeniesiona na inny termin. | im
Hołd dla Chopina
La Stampa
W żadnym innym kraju świata nie żywi się podobnych uczuć wobec artysty. Uczuć Polaków do Chopina nie da się porównać z sentymentami Włochów wobec Verdiego, Austriaków wobec Mozarta i Niemców wobec Beethovena. Może dlatego, że kiedy był Chopin, nie było Polski, a jego muzyka przywoływała tę nieobecność i pragnienie. Polska upamiętnia dzisiaj Chopina w sposób imponujący i inteligentny. | im Lubią Niemców Zwiększa się liczba Amerykanów, którzy deklarują pozytywny stosunek do Niemców. To dowód na sukces transatlantyckiej polityki Baracka Obamy. W rankingu państw, z którymi współpracę Amerykanie cenią najwyżej, Niemcy zajmują piąte miejsce – za Wielką Brytanią, Kanadą, Chinami oraz Japonią.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.