Jaki plan? Problem polega na tym, że do tej pory nie powstał jeszcze żaden dokument, a tym bardziej plan zadań, który by można naprawdę tak określić. Nie mamy też projektów ustaw ratujących wiarygodność finansów publicznych. Najwyraźniej rząd boi się ze względów czysto wyborczych podjęcia niezbędnych działań sanacyjnych, które byłyby dla społeczeństwa niemiłe.
2. Który z premierów po 1989 r. zasługuje na tytuł „premiera dwudziestolecia"? Szymon Cheba | Barlinek
Jarosław Kaczyński. Tylko on właściwie rozumiał ważne i pilne wyzwania gospodarcze, polityczne i kulturowe, przed którymi stoi Polska. Takie, jakie wynikają np. z globalizacji, rewolucji informatycznej, prób unifikacji Europy, bezpieczeństwa surowcowego, naszego trudnego sąsiedztwa. Pozostali premierzy (oczywiście z wyłączeniem Jana Olszewskiego, którego rząd został obalony po kilku miesiącach) kierowali się doraźnymi przesłankami rządzenia.
3. Czy Polska ma szanse, jak przewidują analitycy, za 20 lat przegonić Niemców pod względem PKB? Krzysztof Kołodziejczyk | Łódź
Niestety nie, ale trzeba się starać! Należy zwielokrotnić (co najmniej siedem-osiem razy) wydatki na naukę oraz badania i wdrażanie innowacji. Trzeba podnieść poziom edukacji, szczególnie tej politechnicznej. Trzeba też jak najszybciej tworzyć nowoczesną infrastrukturę drogową, kolejową i informatyczną.
4. Czy kłopoty Grecji są kłopotami całej strefy euro? Krzysztof Wołyniec | Drohiczyn
Tak, niestety także Polski. Podważone zostały zarówno zasady funkcjonowania strefy euro, jak i procedury dopuszczania do niej. Pod znakiem zapytania stanęły pozytywne efekty przebywania w tej strefie. Nierozstrzygnięty jest ciągle test na solidarność krajów tę strefę tworzących.
5. Czy idąc do RPP, otrzymał pan wskazówki działania od Lecha Kaczyńskiego? Mateusz Feder | Strzelce Krajeńskie
Nie. Oczywiście poza tym, że spodziewa się po mnie działania rozważnego i nakierowanego na dobro Polski. Jako członek RPP muszę i chcę wypełniać konstytucyjne zadania przed nią postawione. Tylko tyle i aż tyle.
6. Co powinno być priorytetem dla rządu? Piotr Zakrzewski | Poznań
Jeśli chodzi o gospodarkę: stabilny, szybki rozwój oparty na innowacjach i kapitale ludzkim. Doraźnie zaś reforma finansów publicznych.
7. Kto według pana będzie kandydatem PO w wyborach prezydenckich? Krzysztof Kołodziejczyk | Łódź
Niezależnie od obozu politycznego, z którego się wywodzi, prezydent powinien być zawsze człowiekiem wiarygodnym, wykształconym (najlepiej prawnikiem), doświadczonym życiowo i politycznie, pogodnym, odważnym, wiernym swoim zasadom moralnym i ideowym, szczerym patriotą, oddanym zadaniu wzmacniania naszej suwerenności, obronności i dobrobytu. Jednym słowem kimś takim jak obecny prezydent prof. Lech Kaczyński.
8. Czy należy wydłużyć wiek emerytalny?
Piotr Zakrzewski | Poznań
Z punktu widzenia finansów publicznych są w tej chwili o wiele ważniejsze kwestie. Natomiast ta kwestia musi się pojawić wraz z wydłużeniem życia. Jeśli chodzi o lukę demograficzną, z niezrozumiałych dla mnie względów pomija się perspektywę imigracji wykształconych i wykwalifikowanych pracowników zza wschodniej granicy.
9. Jakie priorytetowe zadania ma RPP?
Mateusz Feder | Strzelce Krajeńskie
Dbać o stabilny poziom cen i wiarygodność polityki pieniężnej.
10. Jakie ma pan hobby?
Piotr Pierwszy | Rzeszów
Nie lubię mówić publicznie o prywatnych sprawach, a ponieważ od dawna nie jestem politykiem, to na szczęście nie muszę. Mogę jedynie zdradzić, że zawsze lubiłem się opiekować zwierzętami, pasjonuje mnie też starożytna Grecja.
11. Na czym będzie się pan koncentrował, jako członek RPP?
Krzysztof Kołodziejczyk, Łódź
Na studiowaniu materiałów analitycznych i dyskusjach z analitykami. Merytorycznie na sztuce utrzymywania inflacji pod kontrolą i umacnianiu międzynarodowej wiarygodności polityki polskiego banku centralnego.
12. Jak ocenia pan prezesa NBP Sławomira Skrzypka?
Krzysztof Wołyniec, Drohiczyn
Bardzo dobrze. Jest bardzo dobrym menadżerem, doskonale reprezentuje nas w instytucjach międzynarodowych, umiejętnie kieruje pracami RPP, ma wyważony, rozsądny stosunek do kwestii euro, konserwatywne poglądy w kwestiach polityki pieniężnej.
13. Czy powinniśmy pośpieszyć się z wejściem do strefy euro czy lepiej zaczekać?
Krzysztof Wołyniec, Drohiczyn
W każdej sprawie najlepiej jest wybrać właściwy moment, sposób i okoliczności. Obecność w strefie euro daje wiele długoterminowych korzyści, ale też wiąże się z wieloma kosztami i zagrożeniami. Nasze wejście do tej strefy zostało przesądzone w momencie wstąpienia do UE. Czas wejścia musi być jednak starannie skalkulowany, nie tylko ekonomicznie, bo - o czym się w Polsce często zapomina - wspólna waluta jest pomysłem politycznym.
14. Czy w głosowaniach w radzie będzie pan kierował się, jako wytyczną celem inflacyjnym, czy polityką monetarną?
Krzysztof Postrach, Gdańsk
Nie można tego z góry przesądzać. Zwykle decyzja jest podejmowana w złożonych i niejednoznacznych okolicznościach. W normalnych, standardowych okolicznościach, wytyczną jest cel inflacyjny.
15. Czy kryzys gospodarczy uderzy w Polskę?
Mateusz Feder, Strzelce Krajeńskie
Już uderzył. Mieliśmy i mamy radykalne spowolnienie gospodarcze, właściwie stagnację, (statystyczny wzrost PKB wynikał prawie wyłącznie z eksportu netto, a więc z faktu, że eksport zmalał mniej niż import), wzrost bezrobocia i niezwykle głęboki kryzys finansów publicznych. Drastyczne cięcia wydatków budżetowych grożą z kolei nie tylko naszym fundamentom rozwojowym, ale także mogą zagrozić wiarygodności naszych zdolności obronnych, a więc i wiarygodności naszej suwerenności jako państwa.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.