Sępy powaliły Argentynę
Rokowania z prywatnymi wierzycielami, którzy skupili część długu Argentyny, zakończyły się fiaskiem – poinformował minister gospodarki tego kraju Axel Kicillof. W ten sposób Argentyna od połowy ubiegłego tygodnia uznawana jest za bankruta. I to drugi raz w ciągu ostatnich 13 lat. W środę mijał termin spłaty 539 milionów dolarów odsetek inwestorom, którzy wzięli udział w restrukturyzacji długu po bankructwie kraju 13 lat temu. Nowojorski sędzia Thomas Griega orzekł, że pieniądze te nie będą mogły zostać przelane na konta, jeśli Argentyna odmówi spłaty odsetek należnych funduszom hedgingowym, na czele z Elliott Management Corp. Skupiły one z rynku obligacje, których posiadacze nie wzięli udziału w restrukturyzacji argentyńskiego zadłużenia. Domagają się obecnie spłaty przez Argentynę ok. 1,5 mld dolarów, w tym natychmiastowej spłaty 539 mln dolarów oprocentowania. Uczestniczący w nowojorskich negocjacjach Axel Kicillof, minister gospodarki Argentyny, tłumaczył, że jego kraj nie może spłacić odsetek funduszom, gdyż musiałaby wówczas lepiej potraktować też obligatariuszy, którzy wzięli udział w restrukturyzacji zadłużenia w 2005 oraz 2010 r. Prezydent Argentyny Cristina Fernández de Kirchner użyła wobec tych funduszy określenia „sępy”. Agencja ratingowa Standard & Poor’s na krótko przed ogłoszeniem fiaska obecnych rokowań obniżyła rating Argentyny do równego bankructwu.
Nad Bałtykiem powstaje hotel gigant
Kosztem 250 mln zł powstanie w Świnoujściu kompleks hotelowoapartamentowo-usługowy Baltic Park Molo. Jego główną częścią będzie pięciogwiazdkowy hotel pod marką Radisson Blu Resort. Ze swoimi 340 pokojami będzie on największym hotelem na polskim wybrzeżu Bałtyku. – Inwestycja ma już pozwolenie na budowę. Obecnie dobiega końca postępowanie mające wyłonić wykonawcę hotelu – mówi Jan Wróblewski z zarządu firmy Zdrojowa Invest, która postawi kompleks. Jak powiedział Wróblewski, Zdrojowa planuje kolejne tego typu inwestycje, a w celu ich sfinansowania nie wyklucza debiutu giełdowego. W Radisson Blu Resort Świnoujście znajdzie się 340 pokoi i apartamentów z widokiem na morze, restauracje, bary i kawiarnia widokowa na ostatnim, 13. piętrze, klub muzyczny ze strefą gier, siłownia, fitness i wellness oraz największe centrum konferencyjne na Wybrzeżu na min. 1 000 osób. W ramach całego kompleksu Baltic Park Molo powstanie także aquapark oraz centrum konferencyjne. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w te wakacje, a pierwsi goście zostaną przyjęci w 2016 r. Jak wynika z badań firmy doradczej Horwath HTL – w ubiegłym roku obcokrajowcy stanowili przeszło dwie trzecie gości wszystkich świnoujskich hoteli, które dysponowały łącznie 848 pokojami. Świnoujście upodobali sobie zwłaszcza nasi zachodni sąsiedzi.
Zabraknie na emerytury?
Najwyższa Izba Kontroli poinformowała o wynikach kontroli przejęcia przez ZUS niemal 153,2 mld złotych środków z OFE oraz oceny możliwości ZUS wypłacania przyszłych emerytur. „NIK poświadcza, że przejęcie przez ZUS aktywów OFE (większość to obligacje) przeprowadzone zostało prawidłowo” – napisano w komunikacie. Według izby nie rozwiąże to jednak problemów ZUS. „Według symulacji wykonanych w ZUS realizacja przyjętych rozwiązań ustawowych nie rozwiąże jednak w dłuższej perspektywie problemu deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. (…) Pogłębiający się deficyt FUS wskazuje, że w dłuższej perspektywie bez wsparcia z budżetu państwa może nie wystarczyć środków na wypłatę świadczeń emerytalnych" – dodano.
5 dni
4 SIERPNIA, PONIEDZIAŁEK
Strefa Euro opublikuje indeksy Sentix, czyli cotygodniowe badania dwunastu różnych rynków - niemieckiego rynku akcji, akcji Strefy Euro, USA, Japonii, firm technologicznych USA, a także złota czy ropy naftowej. Ponadto możemy spodziewać się danych o inflacji producenckiej. Szwajcaria przekaże dane z indeksów PMI dla przemysłu, zaś Australia – inflacji konsumenckiej, sprzedaży detalicznej i z rynku pracy.
5 SIERPNIA, WTOREK
Indeks PMI dla usług – w Chinach, Indiach, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Strefy Euro i USA. W Czechach – poziom sprzedaży detalicznej, podobnie na Węgrzech. W USA ukaże się raport o ilości zamówień na dobra trwałego użytku oraz na te w przemyśle. Instytut Zarządzania Podażą przedstawi indeks obrazujący zmiany ogólnej aktywności w sektorze usług.
6 SIERPNIA, ŚRODA
W Niemczech przedstawiony zostanie raport urzędu statystycznego na temat zamówień w przemyśle, obejmujący dane o wartości nowych zamówień na towary i usługi. Na Węgrzech ważne informacje o produkcji przemysłowej, a w Szwajcarii – inflacja producencka i konsumencka. W Wielkiej Brytanii ukażą się wyniki produkcji przemysłowej,obejmującej dane o zmianie wielkości produkcji w sektorze przemysłowym, energetycznym, górnictwie i kopalnictwie. Biuro Analiz Ekonomicznych USA dostarczy informacji o transakcjach międzynarodowych USA.
7 SIERPNIA, CZWARTEK
Australijski rząd przedstawi raport o sytuacji na rynku pracy – nt. zmian w zatrudnieniu i stopy bezrobocia. Europejski Bank Centralny będzie miał konferencję prasową po decyzji ws. stóp procentowych, podobnie jak Bank Anglii. W Niemczech i Hiszpanii pojawią się dane o produkcji przemysłowej, Francja zobrazuje bilans handlu zagranicznego. W Kanadzie można liczyć na indeks Ivey PMI, czyli jeden z głównych wskaźników aktywności gospodarczej Kanady.
8 SIERPNIA, PIĄTEK
Komunikat po posiedzeniu przedstawi Bank Japonii. Jednocześnie opublikowany zostanie bilans płatniczy. W Australii ukaże się raport RBA nt. polityki monetarnej. Chiny i Wielka Brytania zaprezentują bilans handlu zagranicznego, a USA raport na temat kosztów pracy i jej wydajności w kraju. We Francji, Turcji i na Słowacji ogłoszone zostaną wyniki produkcji przemysłowej, w Czechach zaś ukaże się protokół z posiedzenia banku centralnego oraz nt. poziomu stopy bezrobocia. –dk
Zmarł prof. Janusz Beksiak
W wieku 85 lat 25 lipca zmarł w Warszawie profesor ekonomii Janusz Beksiak. Był jednym z najbardziej wnikliwych recenzentów polskiej gospodarki pod koniec dekady gierkowskiej, a następnie także w okresie transformacji i tzw. planu Balcerowicza. W 1990 r. został laureatem pierwszej edycji nagrody Kisiela przyznawanej pod patronatem tygodnika „Wprost”, a następnie członkiem kapituły tej nagrody. W czasie wojny w Szarych Szeregach walczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie wstąpił do Związku Młodzieży Socjalistycznej, a w 1956 r. do PZPR. W latach 70. był doradcą jednego z sekretarzy Komitetu Centralnego tej partii. W 1979 r. wystąpił z Partii na znak sprzeciwu wobec zmierzającym ku katastrofie gospodarczym eksperymentom ówczesnej ekipy rządzącej. Rok później wstąpił do NSZZ „Solidarność”, zostając jednym z doradców związku. W roku 1989 r. na zlecenie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego kierował zespołem ekonomistów mającym wypracować koncepcję planu stabilizacji i zmian systemowych w gospodarce. Plan Beksiaka postulował cięcia budżetowe; zniesienie dotacji do większości towarów i usług; uwolnienie cen, płac i stóp procentowych; wprowadzenie wymienialności złotego; jednolity system podatkowy, pełną wolność w korzystaniu z praw własności, działalności gospodarczej i kształtowania płac; nieingerencję państwa w obrót nieruchomościami i pełną prywatyzację majątku państwa oraz likwidację jawnych i niejawnych monopoli. Plan nie rozwiązywał problemu zadłużenia zagranicznego, współpracy gospodarczej z krajami RWPG (ponad 50 proc. eksportu w tym czasie) i bieżących problemów budżetowych. Niektóre z elementów planu Beksiaka zostały potem uwzględnionych w planie Balcerowicza. Janusz Beksiak został profesorem w 1972 r. Był absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (dzisiejsza Szkoła Główna Handlowa). Z uczelnią związany był do końca zawodowego życia, do końca także pozostał wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego. –rp
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.