Na przestrzeni wieków uwarzono ich setki, a za każdym z nich stoi historia ludzkości. To ona inspirowała browarników do odkrywania wciąż nowych możliwości, jakie daje połączenie słodu, chmielu i wody.
Historyczne wyzwania
Niemal każda receptura piwa była znakiem czasów, w których powstawała. Na przykład IPA czy APA zostały stworzone z potrzeby dalekich podróży. Wyzwaniem dla browarników kolonialnej Anglii był bowiem transport i czas. Piwo, które warzyli na potrzeby brytyjskich kolonii w Indiach, musiało być trwałe by znieść długą morską drogę. Niestety angielskie Pale Ale psuły się podczas podróży statkiem. Piwowarzy uwarzyli więc mocniejsze piwo i dodali do niego więcej chmielu. Nazwali je IPA - India Pale Ale.
Nowy gatunek doskonale znosił daleką drogę i wysokie temperatury. Dotarł więc do Ameryki, gdzie piwowarzy poddali go kolejnej modyfikacji. Amerykańska APA jest lżejsza od pierwowzoru, równie mocno chmielona, ale z nutą cytrusową.
Gatunku tego można dziś spróbować sięgając po Żywiec APA.
Z mody na brytyjskie portery narodził się w Europie Wschodniej styl Porter Bałtycki. Gdy wojny napoleońskie uniemożliwiły sprowadzanie z wysp ciemnego, wyrazistego piwa, piwowarzy z państw nadbałtyckich stworzyli własną recepturę. W odróżnieniu jednak od angielskiego porteru, Porter Bałtycki warzony jest metodą dolnej fermentacji. Portery z Polski należą do najbardziej cenionych w tym stylu. Przykładem jest Żywiec Porter warzony według niezmiennej receptury od 1881 r.
Nowe w starym stylu
Wśród bogactwa piwnych gatunków można znaleźć nie tylko te, warzone od wieków, lecz także te, których historia zaczęła się całkiem niedawno. Browarnicy z Żywieckiej Szkoły Piwowarskiej sięgają po dawne style i tworzą gatunki zgodnie ze standardem sięgającym wiele wieków wstecz.
Tak powstał Żywiec Saison, warzony w stylu belgijskiego Ale. Gatunek tego piwa wywodzi się z Belgii gdzie pierwotnieprzygotowywany był na lato, aby w upalne dni przynosić orzeźwienie. Stąd nazwa – sezonowe. Z czasem, dzięki rozwojowi technologii, możliwa stała się produkcja saison także w innych porach roku, przy zachowaniu świetnej jakości i doskonałego smaku.
Żywiec Saison powstaje z czterech rodzajów słodu: dwóch jęczmiennych oraz pszenicznego i wiedeńskiego. Warzony jest w otwartych kadziach z użyciem francuskich drożdży górnej fermentacji. Dodatek skórki z gorzkiej pomarańczy nadaje mu wyjątkowy rześki aromat.
Na świecie są tysiące rodzajów piwa. Warto wśród nich odnaleźć te, których historia sięga stuleci, a piwowarzy warzą je z sercem, przekazując sobie wiedzę z pokolenia na pokolenie. W Żywieckiej Szkole Piwowarskiej, od niemal 160 lat nad produkcją piwa czuwają najlepsi specjaliści i wciąż poszukują kolejnych gatunków. Bo smaku piwa nie tworzą laboratoria, maszyny, nowoczesne technologie, lecz doświadczeni piwowarzy, którzy decydują o jakości tego historycznego trunku.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.