Ostatnio było głośno o 80-letniej staruszce, która uwodziła mężczyzn w swoim wieku, a potem ich odurza- ła lekami i okradała. Czy nie ma nic dziwnego w tym, że dojrzali mężczyźni dali się nabrać?
Wydawać by się mogło, że im człowiek starszy, tym mądrzejszy życiowo, bardziej uważny, przewidujący. I mimo że znajduje to odzwierciedlenie w badaniach, ostatecznie broda mędrcem nie czyni. Starszy człowiek, podobnie jak młodszy, może dać się omamić. A mężczyzna w podeszłym wieku to łatwy łup.
Dlaczego?
Kiedy mężczyzna przechodzi na emeryturę, przestaje być czynny zawodowo, często traci pewność siebie i poczucie kompetencji, a to zaburza jego poczucie własnej wartości. Jeśli do tego dojdzie śmierć żony, rozwód lub inne czynniki, mężczyzna zostaje sam na sam z własnymi emocjami. A to najgorsze, co może spotkać faceta.
Czy konfrontacja z samym sobą jest aż tak trudna?
W kulturze zachodniej wciąż mamy problem z emocjami. Nie potrafimy się z nimi obchodzić, nie umiemy ich nazwać, zdefiniować ani zrozumieć. Zwłaszcza mężczyźnie kontekst kulturowy każe emocje tłumić. Nie może zanadto okazywać smutku czy strachu, bo zostanie nazwany mięczakiem. Nie może być zbyt radosny, bo zarzuci się mu egzaltację lub samochwalstwo. Nie może też być zły, wściekły, bo zostanie odebrany jako agresor. I tak od dziecka mężczyzna tłumi emocje, a kiedy coś czuje, nie umie tego nazwać. To trochę tak, jakby być głodnym, a nie wiedzieć, czym jest głód i jak go zaspokoić. Tak powstają emocjonalne dziury, człowiek staje się niezupełny, zdekompletowany. A natura nie znosi próżni. Jeśli jest w nas obszar pusty, coś musi go wypełnić. Wtedy jesteśmy w stanie uwierzyć w największą bzdurę, dać się zwieść byle banałem. Wtedy łatwo nami manipulować.
A kobiety nie mają dziur emocjonalnych? przecież one także padają ofiarą oszustów.
Tak, ale rozmawiamy o osobach w podeszłym wieku. A jeśli chodzi o emocje, kobiety nieco łatwiej radzą sobie ze starością, bo przez całe życie bardziej definiowały się poprzez relacje niż kompetencje. Nawiązywały więcej kontaktów, więcej rozmawiały z sąsiadami, ze sprzedawczynią w sklepie. Dlatego na starość ta pustka może być mniejsza, choć oczywiście nie jest to regułą.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.