Reklama pod pręgierzem
Alior Bank musi zwrócić klientom odsetki od wziętych przez nich kredytów. To kara za złe słowa, które padły w reklamie. Jak wiadomo – w bankowości słowa są na wagę złota i Alior się właśnie o tym przekonał. Na swoje nieszczęście reklamował jeden z kredytów sformułowaniem „Gwarancja najniższej raty”. Zgodnie z jej warunkami klient miał otrzymać najkorzystniejszą ofertę na rynku, jeśli wskazałby tańszy kredyt gotówkowy w innym banku. Według UOKiK taka konstrukcja oferty była myląca. – Słysząc słowa „gwarancja najniższej raty”, przeciętny konsument mógł być przekonany, że korzysta z najtańszego kredytu na rynku. Tymczasem to na kliencie spoczywał obowiązek porównania ofert i znalezienia najtańszej. Tym samym mógł zostać wprowadzony w błąd – tłumaczy w oficjalnym stanowisku Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Krzysztof Tchórzewski jak Elon Musk
To robi wrażenie, choć to na razie tylko słowa. Minister energii zapowiedział, że za dziesięć lat po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. W realizację tego planu mają się zaangażować polskie spółki energetyczne, które zgłosiły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o utworzenie wspólnej firmy pod nazwą ElectroMobilityPoland. Miałaby się ona zajmować budową „podwalin do rozwoju elektromobilności w Polsce”. Tchórzewski jednocześnie zapewniał, że wprowadzone zostaną ulgi podatkowe i parkingowe dla aut elektrycznych. Podobne plany, tyle że w stosunku do elektrycznych autobusów, ma wicepremier Morawiecki. Co ciekawe, plan ministra Tchórzewskiego ma drugie dno – zwiększone zapotrzebowanie na prąd ma wspomóc nasze elektrownie i kopalnie, bo elektrownie przecież palą węgiel. To tak samo jak w przypadku Elona Muska, którego firma Solar City dostarcza panele słoneczne do ładowarek Tesli.
Luki w lekach
W aptekach znów brakuje lekarstw. Ich rodzaje można sprawdzić na liście opublikowanej na stronach Ministerstwa Zdrowia (www. mz.gov.pl). Są na niej niektóre insuliny, szczepionka Infanrix oraz środek Bebilon Pepti 2 DHA dla dzieci z alergią na białko. Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową na liście umieszczane są te leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Minister zdrowia o brakach leków informuje w obwieszczeniu. Lista jest narzędziem, które ma ograniczyć problem niekontrolowanego wywozu leków z Polski. Poprzednią listę opublikowano w czerwcu, wówczas były na niej także m.in. leki przeciwzakrzepowe, insuliny i szczepionka.
Biznesowo o Wschodzie
W poniedziałek rusza III Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku. W tej najważniejszej debacie poświęconej gospodarce Polski wschodniej weźmie udział ponad 700 osób. W dwa dni odbędzie się tu 30 sesji dyskusyjnych z udziałem menedżerów, ekspertów, polityków oraz przedsiębiorców z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy i innych krajów Europy. Obecność potwierdziło 128 prelegentów. A wśród nich Maciej Formanowicz, prezes Fabryki Mebli Forte, Krzysztof Krystowski z PZL-Świdnik, Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity, czy Karol Zarajczyk, prezes Ursusa. – Będziemy dyskutować o roli Wschodu – zaczynając od transgranicznych projektów współpracy, a kończąc na gospodarczych zagrożeniach dla europejskiej stabilizacji – mówi Wojciech Kuśpik, organizator kongresu, prezes Grupy PTWP.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.