Nowe szpitale wyglądają wszędzie mniej więcej tak samo: duży nacisk na funkcjonalność, sterylność i logiczne ciągi komunikacyjne, mniejszy na emocje pacjentów. Inaczej podeszli do tego inicjatorzy nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera, który powstaje na toruńskich Bielanach. Tam od początku jako jeden z zasadniczych punktów odniesienia przyjęto emocjonalne potrzeby człowieka chorego, który nagle znalazł się w obcym, stresogennym środowisku. Nakierowane na potrzeby pacjentów standardy to m.in. dwuosobowe pokoje z łazienkami i bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu. – Misją tego projektu jest pacjent. Przyświeca nam idea, by chorzy i odwiedzający ich czuli się tu dobrze. Mury i nowoczesny sprzęt oraz zainwestowane miliony złotych to narzędzia – niezwykle ważne, ale narzędzia – podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Tej inwestycji nie byłoby jednak wcale, gdyby nie współpraca urzędu marszałkowskiego z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz wsparcie finansowe z Unii Europejskiej. To pierwszy w kraju projekt z sektora publicznego realizowany w ramach planu Junckera. Łącząc własny budżet z dotacją unijną i kredytem, kujawsko-pomorski samorząd rozpoczął rozbudowę i modernizację wojewódzkiego szpitala w Toruniu.
Europejskie standardy
Projekt przewiduje gruntowną modernizację gmachu głównego, do którego zostaną dobudowane nowe skrzydła. Powstaną także nowe pawilony dla szpitala zakaźnego i sześciu oddziałów psychiatrycznych, a także pawilon administracyjny, który w swoich planach ma również uwzględnioną aptekę. Całość dopełni wzniesienie trzykondygnacyjnego parkingu. Dalsze plany remontowe zakładają stworzenie oddziału ratunkowego dysponującego 10 blokami operacyjnymi. W planach znalazło się także lądowisko dla helikopterów (szpital jest zabezpieczeniem dla odcinka autostrady pomiędzy Łodzią a Gdańskiem). – W tej chwili przeprowadzamy 15 tys. zabiegów rocznie w kilku blokach operacyjnych na różnych piętrach, co powoduje, że nie możemy dokładnie skoordynować tej pracy. To się zmieni, gdy zacznie działać nowoczesny blok ratunkowy wzorowany na tym, który widzieliśmy w szpitalu w Glasgow – zapowiada prof. zw. dr hab. n. med. Marek Jackowski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
W zgodzie z ekologią
Z myślą o pacjentach zaplanowano też stołówkę przełamującą stereotyp szpitalnego żywienia. Nowy kompleks udostępni pacjentom 1059 łóżek i będzie w stanie hospitalizować 86 tys. pacjentów rocznie. Powierzchnia szpitala zwiększy się z 20 tys. mkw. do ponad 50 tys. mkw. Będzie też 57 tys. mkw. terenów zielonych, w tym ogrody na dachach o powierzchni 2 tys. mkw. W szpitalu zostaną zastosowane ekologiczne i energooszczędne rozwiązania (m.in. odzysk ciepła z instalacji wentylacyjnej, wykorzystanie deszczówki w instalacjach WC, panele słoneczne do produkcji energii, inteligentne oświetlenie LED). Kompleks zostanie otwarty dla pacjentów z końcem 2019 r.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.