Status Krajowego Klastra Kluczowego nadany przez Ministerstwo Rozwoju to nie tylko prestiż, lecz także zobowiązanie do ciągłego doskonalenia. Klaster NUTRIBIOMED udowadnia, że odgrywa istotną rolę w rozwoju polskiej gospodarki. Rozwój klastra opiera się na pięciu solidnych fundamentach. To współpraca gospodarki z B+R, start-upy i nowe inicjatywy, specjalistyczne usługi koordynatora – Wrocławskiego Parku Technologicznego, w tym związane z rozwojem produktów i technologii, edukacja i kapitał ludzki oraz internacjonalizacja i ekspansja zagraniczna.
Czynniki sukcesu – współpraca, technologia i B+R
Intensywny rozwój klastra, szczególnie w aspekcie innowacji technologicznych i produktowych, jest napędzany przez Zakład Doświadczalny – unikalne w skali kraju narzędzie oferowane członkom klastra przez koordynatora WPT. To niespotykany w środowisku przemysłowym zestaw maszyn i urządzeń, umożliwiający testy procesów z zakresu technologii żywności, chemii, biotechnologii i pokrewnych dziedzin. Członkowie klastra mogą korzystać z narzędzia na preferencyjnych warunkach. WPT wsparł już firmy w tym zakresie finansowaniem w wysokości ponad miliona złotych! Dzięki temu wiele firm sektora MŚP może bez ryzyka weryfikować na rynku swoje produkty przed poniesieniem kosztownych inwestycji.
Czynniki sukcesu – kapitał ludzki
Działalność proedukacyjna jest jednym z zadań strategicznych realizowanych przez klaster. Celem jest budowanie świadomości i rozwoju biznesowego studentów, a także rozwój ich zdolności technologicznych.
Służą temu autorskie warsztaty laboratoryjno-technologiczne realizowane przez WPT, na przykład z mikroenkapsulacji substancji aktywnych czy ekstrakcji chemicznej i nadkrytycznej. Takie podejście prowadzi również do zwiększenia konkurencyjności i atrakcyjności młodych ludzi na rynku pracy.
Plany: nowe rynki
Mocna pozycja na rynku i status KKK sprawiły, że NUTRIBIOMED otwiera się na nowe rynki. Internacjonalizacja i budowa marki za granicą to kluczowe cele na najbliższe lata. Pomóc w tym mają uznawane w środowisku europejskich klastrów certyfikaty ESCA, o które ubiega się klaster. Koordynator WPT, współpracując z 15 klastrami i instytucjami z Europy, ma rozbudowaną sieć kontaktów. Dodatkowo każda okazja do networkingu jest skrzętnie wykorzystywana. Efekty tej pracy to np. konsorcja uczestniczące w projektach międzynarodowych. Dzięki kilkuletniej współpracy z pomysłów powstają kolejne wnioski projektowe, m.in. do programu H2020. Co ważne, status KKK daje możliwość pozyskania dodatkowego wsparcia dla ekspansji międzynarodowej i promocji firm na zagranicznych targach i imprezach branżowych. NUTRIBIOMED z sukcesem zaaplikował już o 3,2 mln zł dotacji dla swoich firm.
Ciągły rozwój
Klaster wciąż stawia na rozwój, upatrując swój potencjał w innowacyjnych firmach i jednostkach badawczych. Co roku członkostwo uzyskuje kilkanaście nowych podmiotów. Do współpracy poszukiwani są szczególnie ci, którzy postrzegają siebie jako liderów innowacji w szeroko pojętej dziedzinie life science, w tym biotechnologii, chemii, farmacji i żywności.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.