O tym, że opakowanie leków bez recepty to bardzo ważny element wpływający na decyzję zakupową pacjenta, świadczą wyniki badań zwyczajów zakupowych Polek przeprowadzone przez firmę badawczą Ipsos na zlecenie TEVA. 82 proc. pytanych przez Ipsos kobiet wskazało możliwość przeczytania istotnych informacji na opakowaniu jako ważne kryterium przy wyborze leków. Rzadkością jest jednak znalezienie wszystkich potrzebnych pacjentowi informacji na opakowaniach leków bez recepty.
– Projektując opakowania leków Teva, braliśmy pod uwagę przede wszystkim wygodę pacjenta. Wszystkie opakowania mają podobny układ, co pozwala łatwo znaleźć istotne informacje: nazwę i zawartość substancji czynnej, którą zawiera lek, wybrane wskazania, formę produktu i zawartość opakowania oraz dawkowanie. Co więcej, pokazanie nazwy leku na czterech ściankach pudełka znacznie ułatwia jego znalezienie w domowej apteczce lub na aptecznej półce – wyjaśnia Marta Sierpińska-Kopyt, dyrektor marketingu strategicznego, region Europy Centralnej i Wschodniej TEVA. Informacje na opakowaniu są ważne nie tylko podczas zakupu, lecz także wtedy, gdy leki już przyniesiemy do domu i przechowujemy je w domowej apteczce. Podstawową informacją o działaniu leku jest ulotka, jednak praktyka pokazuje, że pacjentom znacznie łatwiej jest odnaleźć właściwy preparat, jeśli istotne informacje znajdują się na pudełku. – Jeśli przeanalizujemy zawartość naszych apteczek, zobaczymy, jak dużo jest w niej leków na tę samą dolegliwość, z dokładnie tą samą substancją czynną. Co gorsza – kolejny raz kupujemy takie leki, nie pamiętając, po co dany lek kupowaliśmy poprzednio i jak należy go przyjmować – dodaje Marta Sierpińska-Kopyt.
TEVA uruchomiła dla pacjentów stronę internetową TevaZdrowiewDobrejCenie.pl, na której można się zapoznać ze wszystkimi istotnymi informacjami dotyczącymi produktów bezreceptowych z oferty tego producenta, poznać wskazania i przeciwwskazania, sposób działania czy potencjalne działania niepożądane. Dokonując wyboru preparatu bez recepty warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się na opakowaniu. Komplet informacji na pudelku ułatwi i przypomni, jak z danego preparatu korzystać.
Badanie zrealizowane przez Ipsos Sp. z o.o. w lipcu 2015 r. metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie N=300 kobiet w wieku 30-59 lat, z wykształceniem średnim+;dostęp z dnia 01-08-2017
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.