Od spotkania z prezydentem w sprawie reformy sądownictwa minął ponad miesiąc. Czy kancelaria się jeszcze kontaktowała z panem albo z prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf?
Nie, nie było już żadnego kontaktu. Na tamtym spotkaniu podziękowałem prezydentowi za weta. Nie padły wtedy konkrety oprócz tego, że prezydent planuje przygotowanie nowych projektów. Zapowiedział też, że kiedy te projekty już się pojawią, zostaną skierowane do konsultacji. My chętnie weźmiemy udział w pracach i czekamy na sygnał ze strony Kancelarii Prezydenta, może we wrześniu taki sygnał już będzie.
Prezydent chciał, żeby KRS wybierała większość trzech piątych w Sejmie (w pierwotnym projekcie Ziobry to była większość zwykła). Czy jeśli właśnie taki będzie projekt prezydencki, będziecie się sprzeciwiać?
Po pierwsze, trzeba na to patrzeć pod kątem oceny ustrojowej. KRS nie zmienia tu stanowiska i w naszej ocenie sędziów do KRS powinni wybierać sędziowie, a nie politycy. Choć tu można sobie wyobrazić różne modele wyboru – pośrednie i bezpośrednie. Na przykład w sądach wojskowych czy Sądzie Najwyższym głosują teraz wszyscy sędziowie, trudno o bardziej demokratyczne wybory. Jest też inny problem, czyli kwestia parytetu. W poprzedniej ustawie nie było w ogóle mowy o tym, że w skład KRS mają wchodzić sędziowie różnych sądów – rejonowych, okręgowych, administracyjnych. Może w tym projekcie prezydenckim znajdzie się jakiś parytet, bo ważne jest zagwarantowanie pewnej liczby miejsc w radzie sędziom sądów rejonowych. Co do większości trzech piątych, to jest na pewno lepsza niż zwykła. Ale czy taka sama zasada będzie dotyczyć posłów, którzy wchodzą w skład KRS? Jeśli mieliby oni być wybierani zwykłą większością, a sędziowie kwalifikowaną, to byłoby to niezgodne z konstytucją. Powinny obowiązywać równe zasady wyboru dla wszystkich członków KRS.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.