Nowe źródła energii Powierzchnia Sahary pokryta kolektorami słonecznymi. Domy jednorodzinne produkujące prąd. Elektrownie zasilane śmieciami i elektrownie budowane w kosmosie. Samochody na wodę. Według agencji World Energy Council do 2050 r. globalne zapotrzebowanie na energię wzrośnie o 100 proc. Dlatego już dzisiaj świat szuka alternatywnych wobec tradycyjnych źródeł prądu. I znajduje je w coraz bardziej zaskakujących i interesujących miejscach.
Paliwa kopalne, zwłaszcza węgiel, choć jeszcze stanowią podstawę światowej produkcji energii, odejdą w zapomnienie. Nie są niewyczerpane i zatruwają środowisko, a inwestycje w poszukiwanie ich nowych złóż są niezwykle kosztowne. Według statystyk Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2006 r. pochodziło z nich 66,7 proc. wyprodukowanej na świecie energii, podczas gdy w roku 1973 było to jeszcze 75 proc. Przez 33 lata ilość energii uzyskiwanej z takich źródeł, jak wiatr, słońce, wody termalne, biopaliwa i odpady zwiększyła się prawie czterokrotnie (z 0,6 proc. do 2,3 proc.). Prawdziwe przyspieszenie zacznie się jednak dopiero teraz, kiedy energia odnawialna uzyskała niezwykle silne wsparcie polityczne.
Więcej możesz przeczytać w 37/2009 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.