Po operacji musi boleć – uważa wielu lekarzy. Efekt jest taki, że siedmiu na dziesięciu pacjentów skarży się na ból, jakiego doświadcza po operacji. Przed dekadą ponad 34 proc. chirurgów uważało, że ból ma pozytywny wpływ na terapię, sprzyja krążeniu krwi, pomaga w oddychaniu, dlatego należy go ograniczać na tyle, aby był do wytrzymania – wykazały badania dr. Marka R. Graczyńskiego przeprowadzone dla ówczesnej Akademii Medycznej w Warszawie. Podobnie sądziło aż 20 proc. anestezjologów. Od tego czasu niewiele się zmieniło.
Ból pooperacyjny nie ma pozytywnego wpływu na stan chorego. Wręcz przeciwnie. Osłabia wentylację płuc, zwiększa pobór tlenu, nasila rozpad białek i powoduje zaburzenia elektrolitowe (utratę potasu oraz zatrzymanie wody i sodu). Tymczasem zaledwie w 20 szpitalach (to 3 proc. wszystkich ośrodków) prowadzi się tzw.monitoring bólu (jego natężenie mierzy się równie często jak ciśnienie lub temperaturę chorego). Wyniki są skrupulatnie zapisywane w karcie chorego.
Więcej możesz przeczytać w 50/2009 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.