19 maja, poniedziałek:
GUS zaprezentuje dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia brutto – od stycznia płace regularnie rosną, mają w kwietniu wynieść 4017 zł. Ponadto dowiemy się, jak kształtuje się zatrudnienie w sektorze prywatnym, a także jaki był poziom inflacji producenckiej w kwietniu. W największych miastach Polski, głównie w stolicach regionów, odbędzie się Kongres Rolnictwa 2014.
20 maja, wtorek:
Poznamy dane dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce. Prognozy mówią o wzroście z 5,4 proc. do nawet 6,4 proc. Ministerstwo Finansów przedstawi dane o zadłużeniu Skarbu Państwa w marcu. W Wielkiej Brytanii National Statistics poinformuje o inflacji konsumenckiej (ma utrzymać się na poziomie 0,2 proc.) oraz inflacji producenckiej. W Niemczech inflacja PPI ma wynieść 0 proc. (-0,3 proc. w marcu).
21 maja, środa:
Komitet Federalny ds. Operacji Otwartego Rynku, odpowiedzialny za poziom podaży pieniądza w USA, przedstawi raport po swoim posiedzeniu. Na Wyspach również ukaże się protokół z posiedzenia Bank of England, w Japonii zaś – z zebrania Bank of Japan. W Kraju Kwitnącej Wiśni ma zostać zaprezentowany również bilans handlu zagranicznego. Europejski Bank Centralny zaprezentuje saldo handlu
zagranicznego za marzec – w lutym wyniósł on 21,9 mld euro (choć spodziewano się 18,5 mld euro).
22 maja, czwartek:
GUS poda dane o koniunkturze w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w maju. W Poznaniu odbędzie się V Konferencja ABSL, będąca najważniejszym wydarzeniem sektora usług dla biznesu w Europie. Wśród liderów branży, ekspertów i polityków drugiego dnia pojawi się Madeleine Albright, była sekretarz stanu USA. Na całym świecie będą ukazywać się informacje na temat indeksu PMI dla przemysłu i usług. O ile Europa i USA generalnie utrzymują się nad krytyczną wartością 50 pkt, świadczącą o dodatniej dynamice gospodarczej, o tyle Chiny wciąż są pod kreską, a minimalny wzrost z 48,1 do 48,3 pkt nie wydaje się zadowalający.
23 maja, piątek:
Koniec tygodnia zdominują Niemcy, gdzie przedstawione zostaną najważniejsze dane tego dnia – Produkt Krajowy Brutto za I kwartał 2014 oraz Indeks Instytutu IFO. Ostatecznie, PKB zapewne pokryją się z informacjami wstępnymi (0,8 proc.), co stanowi dwukrotny wzrost w stosunku do ostatniego kwartału 2013 r., zaś indeks klimatu gospodarczego IFO może minimalnie zmaleć, nadal jednak utrzyma się na zadowalającym poziomie 110,5 pkt. – dk
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.