Zbigniew Stonoga – życiorys
Zbigniew Ryszard Stonoga urodził się 17 października 1974 r. w mieście Ozimek, które obecnie znajduje się w woj. opolskim.
Ukończył technikum elektromechaniczne. Twierdził, że studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, ale nie skończył studiów. Administracja UW z kolei utrzymuje, że Stonoga nigdy nie był studentem tej uczelni.
Zbigniew Stonoga - działalność
Zbigniew Stonoga był asystentem posłanki Wandy Łyżwińskiej, posłanki Danuty Hojarskiej, posła Kazimierza Wójcika i senatora Sławomira Izdebskiego z Samoobrony RP.
W 2006 r. Zbigniew Stonoga został skazany na trzy i pół roku pozbawienia wolności, a w 2015 r. – na rok bezwzględnego pozbawienia wolności.
W 2014 r. na cztery miesiące wstąpił do Kongresy Nowej Prawicy. W wyborach prezydenckich w 2015 r. poparł kandydaturę Janusza Korwin-Mikkego. W II turze wyborów poparł Andrzeja Dudę.
W czerwcu 2015 r. Zbigniew Stonoga opublikował na Facebooku ponad 3 tys. fotokopii akt z postępowania w sprawie afery podsłuchowej – zeznań świadków, wyjaśnień podejrzanych, dowodów, a także danych osobowych osób publicznych i niepublicznych. Po opublikowaniu akt ze śledztwa dotyczącego afery podsłuchowej został zatrzymany w sprawie publicznego rozpowszechniania wiadomości ze śledztwa. Po przedstawieniu mu zarzutów został wypuszczony. W 2017 r. twierdził, że akta dostał od Jacka Kurskiego. W zamian za opublikowanie ich i poparcie Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich miałby zostać ułaskawiony poprzez zatarcie skazań. Dzięki temu mógłby kandydować w wyborach prezydenckich.
We wrześniu 2015 r. zarejestrowano ugrupowanie Stonoga Partia Polska. Zarejestrowało ono listy w części okręgów wyborczych i wystartowało w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Zdobyło 0,28 proc. głosów. Wśród postulatów SPP znalazły się między innymi: zakaz pełnienia funkcji publicznych przez osoby, które je pełniły przed 1990 r., wprowadzanie osobistej odpowiedzialności majątkowej urzędników i funkcjonariuszy publicznych za błędy w ich pracy, zmiana prawa podatkowego, zastąpienie NFZ kasami chorych, likwidacja ZUS, KRUS, straży miejskiej i organów kontroli skarbowej. Partia przestała istnieć 1 listopada 2015 r.
W 2015 r. założył tabloid „Gazeta Stonoga”. W tym samym roku został skazany na rok bezwzględnego więzienia za oszustwo przy sprzedaży samochodu w 2009 r. Miał się stawić w zakładzie karnym w lutym 2017 r., ale tego nie zrobił. Wystawiono za nim list gończy. Został zatrzymany w maju 2017 r. i trafił do aresztu śledczego w Warszawie. Przed zatrzymaniem Stonoga opublikował nagranie, w którym stwierdził, że jest niewinny, a ściganie go jest związane z ujawnieniem przez niego akt afery podsłuchowej.
W marcu 2019 r. ruszył proces Zbigniewa Stonogi. Według prokuratury w wyniku działań Stonogi i ośmiu innych osób spółka Viamot miała stracić ponad 42 mln zł. Również w marcu 2019 r. Stonoga przeszedł udar. Ze względu na stan zdrowia we wrześniu 2019 r. wyszedł na wolność. W areszcie przebywał od maja 2017 r.
Zbigniew Stonoga angażuje się w działalność charytatywną – między innymi organizuje zbiórki pieniędzy dla potrzebujących.