Prawo do życia bez bólu i równy dostęp do skutecznej terapii przeciwbólowej jest uniwersalnym prawem każdego pacjenta, a powołaniem lekarzy jest niesienie ulgi w cierpieniu niezależnie od rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania. Ten, kto choruje i cierpi, powinien domagać się od lekarzy specjalistycznej terapii przeciwbólowej. Takie postulaty głoszą Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Koalicja na rzecz Walki z Bólem „Wygrajmy z Bólem” oraz Fundacja Eksperci dla Zdrowia w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „Nie ból się! Bądź wolny od bólu!”. I słusznie, bo ból pozbawia człowieka godności. A prawo do godności jest jednym z podstawowych praw człowieka.
Nie ma na świecie choćby jednej osoby, która nie znałaby uczucia bólu. Począwszy od bólu głowy, zębów, pleców czy palca u nogi poprzez dokuczliwy ból migrenowy, a na przewlekłym bólu nowotworowym i nienowotworowym kończąc. Ból ma wiele odmian i stopni nasilenia, ale ze względu na częstość występowania staje się on problemem społecznym. Ból ostry dotyka nawet 5 proc. polskiej populacji. Ból przewlekły dotyczy 27 proc. naszego społeczeństwa, a odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem – na ból skarży się już co druga osoba powyżej 65. roku życia. Biorąc pod uwagę te dane oraz to, że nowotwory dotyczą mniej więcej 1 proc. populacji, czyli rocznie ponad 200 tys. osób, to liczba osób cierpiących z powodu bólu może być znacząca. Współczesna medycyna potrafi skutecznie opanować ból w 90 proc. przypadków. – Farmakologiczne leczenie bólu musi być oparte na indywidualizacji terapii, która przy obecnej dostępności do analgetyków opioidowych i nieopioidowych jest możliwa do zastosowania przez każdego lekarza. Specjaliści powinni dokonywać skutecznych wyborów, które spowodują u pacjenta znaczną ulgę w bólu – zwraca uwagę dr med. Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Ulga w bólu powinna być, zdaniem specjalistów, zasadą przyjętą we wszystkich ośrodkach medycznych w całym kraju, a pomiar bólu w prostej skali NRS (od 0 do 10, gdzie 0 oznacza całkowity brak bólu, natomiast 10 najgorszy wyobrażalny ból) obowiązkiem codziennej praktyki lekarza każdej specjalizacji podstawowej.
Sam pacjent nie powinien zaś ukrywać skali cierpienia i porozmawiać o odczuwanym bólu z lekarzem, który na tej podstawie dobierze skuteczną terapię. Dane polskie i europejskie wskazują, że ból przewlekły jest dużym i powszechnym problemem medycznym i nie zawsze jest właściwie leczony. Wynika to z mitów i niepokojów oraz niewiedzy zarówno części środowiska medycznego, jak i pacjentów. Kampania „Nie ból się! Bądź wolny od bólu!” przeciwstawia się funkcjonującym stereotypom: „boli, bo boleć musi”, „trzeba nauczyć się żyć z bólem”, „leki opioidowe to narkotyki”. Jej celem jest walka o poprawę leczenia bólu w Polsce i polepszenie jakości życia bez bólu, niezależnie od rodzaju choroby. Nieleczony ból ma przecież negatywny wpływ na życie pacjentów, zarówno w aspekcie fizycznym, społecznym, jak i psychicznym. Natomiast terapia przeciwbólowa umożliwia godne życie i daje lepsze rokowania w trakcie leczenia choroby podstawowej.
Więcej na stronie internetowej i Facebooku.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.